30 centi mély kátyúban botlott meg a többmilliós kamerával a Célpont operatőre a vaksötét Tarnabodon. A közvilágítást néhány hete kapcsolták ki a 700 lelkes Heves megyei faluban, ahol tíz lakosból kilenc cigány.
– Voltak olyan hónapok, amelynél kimutatható, hogy a megszokott 200 ezer forintos havi közvilágítás díja a kétszeresére, háromszorosára ugrott fel és hónapokon keresztül ez így maradt. 14 ingatlannál történt áramlopás, amelyet az ÉMÁSZ fel is derített a rendőrséggel együtt – mondta Pető Zoltán, Tarnabod polgármestere.
A Jobbik a tarnabodi eset tömeges megismétlődésétől tart. „Az, hogy itt kibukott ez a dolog, az azért van, mert a falu nem tudta befizetni ezt a megnövekedett áramszámlát. Előbb-utóbb ebből az lesz, hogy szerintünk több száz borsodi és nógrádi, illetve hevesi faluban fogják kikapcsolni a közvilágítást” – mondta Zagyva György Gyula jobbikos országgyűlési képviselő.
Tarnabod nem az áramlopások miatt borult sötétbe – mondja a szolgáltató szóvivője, Boros Norbert. A közvilágításért átalánydíjat fizetnek az önkormányzatok. Nincs villanyóra, nincs tételes fogyasztás, az átalánydíjat a lámpák számából és az égésidőből számolják ki.
„Az áramlopás, vagy udvariasabb formában a szabálytalan vételezés, bűncselekmény. Ilyenkor mi mindig feljelentést teszünk. Ez a közvilágítási számlát nem befolyásolja, a kettőnek nincs köze egymáshoz” – fogalmazott Boros Norbert.
A parlamentben pedig az önkormányzati államtitkár azokat a pénzeket sorolta, amelyekből a tarnabodi önkormányzat rendezhette volna tartozását.
– 2012-ben 11 millió 598 ezer, azaz havi egymillió forint többlettámogatáshoz jutott a település, decemberben 10 millió 130 ezer forint kiegészítő állami támogatásban részesült, amiből bőven ki lehetett volna fizetni egyébként ezt a közvilágítási számlát – mondta Tállai András önkormányzati államtitkár.
A plusztámogatások sorsa az Állami Számvevőszéket is érdekli. A faluban a közbiztonság fenntartásához több rendőr kell, amióta nincs közvilágítás. A megerősített szolgálat költségeit nem a tarnabodiak állják, hanem az adófizetők. Tarnabod nevét egyébként akkor ismerte meg az ország, amikor a Gyurcsány-kormány idején budapesti hajléktalanokat fogadott be a település.