Súlyos sérülésekhez végezhet egy szilveszteri tűzijáték az ember testén, akár végtagvesztéshez is, de már egy sima petárda is roncsolhatja az ember kézfejét. És hiába tiltott ez a pirotechnikai eszköz, több súlyos baleset történt már ennek használata miatt szilveszter előtt is.
A mentők az év utolsó napján gyerekpezsgővel koccintottak a szilveszter éjszakára készülve. A mentőállomásokon nem sokáig tart a nyugalom, ilyenkor több esetkocsit állítanak be és a mentésirányítási központban is több munkatárs teljesít szolgálatot.
„A szilveszter mindig nagyobb esetszámot jelent, 900 és ezer körüli esetszámmal számolunk 24 óra alatt, a szilveszter éjszakától január 1-jén reggelig. Ez elég megterhelő a szolgálat számára, éppen ezért úgy készültünk fel, hogy 15 kocsival többet foglalkoztatunk. Ezek azért vannak, hogy a feladatainkat el tudjuk látni. Mivel a hívások száma nagy, ezért a telefont is gyakrabban kell fölvennünk, így a mentésirányításokat is megerősítettük” – ismertette Golopencza Pál szolgálatvezető főorvos.
Ilyenkor főként az alkohol és a pirotechnikai eszközök használata ad munkát a mentőszolgálatnak, de az óév utolsó napján az autóval közlekedőket is óvatosságra intik.
„Sokan azt gondolják, hogy szilveszter éjszaka a közlekedési szabályok kicsit enyhébbek. Érdemes felhívni a figyelmet arra, hogy nem, még óvatosabban kell közlekedni. A látási viszonyok is rosszak lesznek, és sajnos arra is számítani kell, hogy egy gyalogos váratlanul az útra lép, úgyhogy mindenkit fokozott óvatosságra kérünk” – közölte Győrfi Pál, az Országos Mentőszolgálat szóvivője.
A katasztrófavédelem is megerősített szolgálattal készül a szilveszter éjszakára. A szóvivő szerint ilyenkor leggyakrabban a tűzijátékok miatt kigyulladt tujákhoz, fenyőkhöz riasztják őket, de az is gyakori, hogy egy-egy rakéta egy erkélyen landol és meggyújtja az ott tárolt tárgyakat.
„Az év utolsó napján közel kétezer tűzoltó van szolgálatban, mintegy ötszáz járművel. Előre láthatólag nem szükséges megnövelni a szolgálatban lévő tűzoltóknak a számát, de ha a helyzet úgy kívánja, akkor a katasztrófavédelem képes megtöbbszörözni az erőit” – ismertette Mukics Dániel, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője.
A szakemberek felhívják a figyelmet arra, hogy a tűzijátékokat csak a használati utasításban foglaltak szerint, a megfelelő védőtávolság betartásával használják szilveszter éjjel is.
(Fotó: Police.hu)