Októbertől háborús körülmények között is megmutathatják tudásukat a szakemberek. Fél évig 230 magyar katona felel majd a kabuli nemzetközi repülőtér védelméért. Benda László, a Kabuli Nemzetközi Repülőtér Őr- és Biztosító Kontingens parancsnoka elmondta: akkor lesz elégedett, ha minden egyes katonát hazahoz Magyarországra. – Egészségesen, úgy, ahogy kimentek, incidens nélkül – hangsúlyozta Benda.
Az Afganisztánban szolgáló magyar katonák szervezetét igen komoly fizikai és pszichés terhelés éri. A legnagyobb magyar gyógyszergyár ezért több ezer immunerősítő készítménnyel segíti a missziót. „Ha van olyan készítményünk, amelyikkel tudjuk támogatni a honvédséget – különösen az afgán missziót –, akkor ez a készítmény szolgálhatja mindezt. Ez csak egy szerény hozzájárulás, hogy ez a szolgálat valóban a nemzetközi közösség és a haza javára történjen” – ismertette az adomány részleteit Béres József, a Béres Gyógyszergyár elnöke.
A nemzetközi közösség és az afgán hatóságok is nagyra értékelik a magyar katonák teljesítményét a közép-ázsiai országban – mondta korábban Hende Csaba. Ismert, a kormány kiemelt törekvése volt az önkéntes tartalékosi rendszer létrehozása. Míg a kormányváltáskor összesen 17-en voltak, számuk ma már több ezerre rúg. A cél, hogy 2014-re 8000-en legyenek. |
Paradigmaváltás – miről szól?
A kormány döntésének értelmében Magyarország és a Magyar Honvédség (MH) a jövőben új módon vállal új szerepet az afganisztáni NATO-műveletekben. Magyarország változatlanul támogatja majd a NATO afganisztáni szerepvállalását, azonban a nemzetközi folyamatoknak megfelelően – a NATO-csapatok 2014-ben vonulnak ki az ázsiai országból – jelentősen átalakítja a részvételét a műveletekben. Októbertől átmenetileg ugyan nő a magyar részvétel az afganisztáni NATO-műveletekben, 2013 tavaszától azonban jelentősen csökken.
Misszió magyar módra A külföldi misszióban való részvétel nemzetközi elismerést és presztízst szerzett Magyarországnak és a nemzeti érdekeinket szolgálja – mondta korábban Hende Csaba. Hazánk jelenleg egyébként 340 katonát állomásoztat Afganisztánban az afganisztáni nemzetközi haderő (ISAF) részeként. A cél, hogy olyan fejlesztéseket végezzenek el, olyan infrastruktúrát hagyjanak maguk mögött, mellyel komolyan javíthatják az afgánok életfeltételeit a NATO-csapatok kivonulását követően. A Magyar Honvédség tartományi újjáépítési csoportja (PRT) 2004 augusztusában látott munkához a Kabulhoz közeli Camp Julien táborban. A könnyű gyalogszázadnak a járőrözést, az objektumvédelmet, a kutatás-mentést és a konvojok kísérését szabták feladatul. 2006-tól a magyar misszió vette át a NATO bagláni székhelyű tartományi és újjáépítési csoportjának irányítását. |