Lakossági bejelentés érkezik a tűzszerészekhez: egy horgász bombát talált az újpesti Duna-parton. Rövid adategyeztetés után, beindul a gépezet. Az ügyeletes riasztja a készenléti stábot. Innen már fel is pörögnek az események. Előkerülnek a hátizsákok, közben a címet is kézhez kapják, majd indul a csapat. Minden olajozotton zajlik. Volt idő beletanulni, naponta 6-7 alkalommal riasztják őket.
Addig is, amíg a csapat helyszínre ér, mi a tűzszerészek birodalmát vesszük szemügyre. A teremben akármerre nézzük: bombák, aknák, gránátok sorakoznak a polcokon. Ezekkel egy kisebb csatát is meg lehetne vívni. Több, mint 1200 különböző típusú robbanószer van a helyiségben. Szinte mindet Magyarország területén találták és hatástalanították, de a külföldi missziókból, Afganisztánból és Irakból is gyarapodott a gyűjtemény.
„A leggyakoribbnak talán, ezt az eszközt mondanám. Ez egy 82 milliméteres szovjet aknavető gránát. Ez az, amiből majdnem minden nap találunk, de hetente kétszer-háromszor kerül elő Magyarország területéről ilyenfajta eszköz” – mondta a Riasztásnak az MH 1. Honvéd Tűzszerész és Hadihajós Ezredvezető tűzszerésze, Horváth Csaba.
-Riporter: Amikor egy helyszínre megérkeznek, előkerül valami, mit látnak? Mit tapasztalnak?
-Horváth Csaba: Hát, általában, természetesen, nem ilyen állapotban kerül elő, mint ahogy a polcon is van. Hanem ez általában egy rozsdás, saras, földdel borított valamilyen eszköz, ezért a tűzszerésznek az elsődleges feladata, az az, hogy beazonosítsa. Pontosan meg tudja mondani az eszköz típusát, annak gyújtószerkezetét, illetve azt, hogy milyen állapotban van. Milyen annak a veszélyességi foka.
Lehet, hogy régi és rozsdás, de a belseje általában működőképes és felrobbanhat. Még akkor is, ha 70 évet töltött a földben vagy egy folyóban – folytatja Horváth.
„A front, több mint hat hónap alatt vonult keresztül Magyarország területén. És ez alatt, elég komoly hadműveletek, elég komoly harcok dúltak az ország területén és nagyon nagy mennyiségű robbanószerkezetet használtak a szemben álló felek. Ezeknek egy része nem robbant fel, úgy, ahogy azt tervezték, illetve egy részét pedig elhagyták. A visszavonuló csapatok általában visszahagytak különböző lőszereket, robbanótesteket” – mutat rá a szakember.
„Hetven éves a tűzszerész katonai szervezetünk és a hetven év alatt bizony, mintegy húszmillió robbanótestet semmisítettek meg. Ők évente – és elismerés minden katonának és családtagnak, aki ezt a feladatot valamilyen formában támogatja –, ők minden nap élesben dolgoznak és évente mintegy kétezer-ötszáz riasztást kötelesek mondjam úgy, hogy kezelni” – ezt már Benkő Tibor honvédelmi miniszter mondta.
Mozgalmas volt a nyár a tűzszerészeknél. Második világháborús bombát találtak több fővárosi építkezésen is, valamint az Erzsébet híd lábánál. A 100 kilós szovjet gyártmányú légibomba hét méter mélyen feküdt a Duna fenekén, de így is életveszélyt jelentett. Ha felrobban a vízben, 300 méteres sugarú körben szórta volna szét a repeszeit.
További részletekért tekintsék meg a Riasztás adását!