Felállítják a német megszállásra emlékező szobrot a Szabadság téren. Erről döntött Belváros-Lipótváros Önkormányzat képviselő-testülete reggeli rendkívüli ülésén. A testület tizenegy igen szavazattal, három nem voks ellenében adta meg hozzájárulását. Az ülésen a kerület polgármestere azt mondta, azért támogatja a szobor felállítását, mert az minden meggyilkolt, elhurcolt, meggyalázott embernek emléket állít.
– Ha ez az emlékmű csak és kizárólag arról szólna, hogy emlékezzünk meg a német megszállásról, a náci Németország által végrehajtott magyarországi megszállásról, akkor azt mondom, hogy én is tudnék vele vitatkozni, de azért ne felejtsük el, hogy ott van rajta az a mondat, hogy minden áldozatnak emléket állítunk, beleértve a holokauszt több százezer áldozatát, az elhurcoltakat, a meggyilkoltakat, a meggyalázottakat – fogalmazott Rogán Antal.
Kerék-Bárczy Szabolcs és Horváth Csaba sajtótájékoztatót tart Budapestnek nem kell a botrányos emlékmű címmel az V. kerületi polgármesteri hivatal előtt. (MTI/Koszticsák Szilárd) |
Előzőleg a Gyurcsány-párt és a szocialisták felhívására kéttucatnyian tiltakoztak a Szabadság térre tervezett emlékmű ellen. A szocialista Horváth Csaba úgy fogalmazott: 1944 márciusában Magyarországot nem a németek, hanem a nácik szállták meg, ezért a tervezett emlékmű az áldozatok meggyalázása. A politikus hozzátette: egy nemzeti emlékhely csak nemzeti egyeztetés után jöhet létre, mint ahogy az az ’56-os emlékműnél is történt.
„Nem csak a magyarokat gyalázza meg, hanem a német népet is. Hiszen nemcsak a nácikról állít ki bizonyítványt, nem csak a magyarokról állít ki bizonyítványt, hanem azt a látszatot kelti (…), hogy mintha a német nép gyalázta volna meg Magyarországot, pedig nem. Náci németek és a náci magyarok együtt tették a rémtetteiket. Itt csak az áldozatok megemlékezése az, ami hiteles és elfogadható, minden más relativizálás és történelemhamisítás” – mondta Molnár Csaba.
A szobrot a kormány márciusban akarja felállítani Magyarország 1944-es német megszállásra emlékezve.
Lázár asztalhoz ül a hazai zsidó szervezetek vezetőivel |
Heteken belül tárgyalóasztalhoz ül a Miniszterelnökséget vezető államtitkár a hazai zsidó szervezetek vezetőivel. Lázár János azután döntött erről, hogy a Mazsihisz elnöke jelezte: megfontolják távolmaradásukat a holokauszt emlékév rendezvényeitől, ha a kormány nem teljesíti kéréseiket. A Mazsihisz a saját szakértőire bízná a Józsefvárosban épülő Sorsok Házát, és nem állítana szobrot a 70 évvel ezelőtti náci megszállás emlékére. |