Az LMP frakcióvezetője a kormányprogramot hiányolta napirend előtti felszólalásában. Schiffer András úgy látja: ha a kormány folytatja, amit elkezdett, eladósítja Magyarországot. „A paksi hitelszerződés újabb 3000 milliárdos plusz adóteher, tehát így összességében az fenyeget, hogy valójában az államadósság a GDP 100 százaléka fölé tud ugrani” – fogalmazott az LMP frakcióvezetője.
A kormánypárti képviselők szerint viszont az elmúlt négy évben stabilizálták az ország helyzetét. Harrach Péter azt mondta: a jövőben a cél a gazdaság erősítése és a társadalmi normák érvényesítése. „Ebben a világban furcsa jelenségek vannak. Amikor egy férfi azt mondja magáról, hogy nő, és történetesen még szakálla is van, akkor lehet, hogy jópofaságnak gondoljuk ezt, és addig talán nincs is baj. A baj akkor kezdődik, hogyha pozitív diszkrimináció részese lesz” – fogalmazott Harrach Péter, a KDNP frakcióvezetője.
Vona három csoportot lát
Az Eurovíziós Dalfesztivál döntője a Jobbik elnökében is mély nyomokat hagyott. „Európa-pártiak vagyunk, de nem egy szakállas nőben látjuk Európát és Európa jövőjét” – fogalmazott a Jobbik-elnök. Vona Gábor Tiszteletet a magyaroknak című felszólalásában beszélt a Jobbik unióhoz való viszonyáról is. A radikális politikus már nem akar kilépni az EU-ból, csak a csatlakozási szerződést tárgyalná újra.
„A magyar politikában véleményem szerint három csoport létezik az európai uniós tagságunk értékelését illetően. Van egyrészről az euromazochistáknak a csoportja, a baloldal és az MSZP. Akik azt szeretik, hogyha Brüsszel láncon tart bennünket, ha Brüsszel csúnyán beszél Magyarországgal és néha még jó alaposan meg is bünteti. Vannak az euronaivak, ezek önök, a Fidesz képviselőcsoportja, akik azt gondolják, hogy mellébeszéléssel, félrebeszéléssel, csiki-csukival, időhúzással Brüsszel félrevezethető. És van a harmadik csoport. Ezek vagyunk mi, akik azt mondják, hogy Magyarországot becsapták az MSZP-, Fidesz-kormányok asszisztálásával” – fogalmazott Vona Gábor.
„Önök itt most eurorealistának mondták, de amit keltettek, az eurohisztéria volt szerintem” – Rétvári Bence válaszában tiszteletet követelt a Vajdasági Magyar Szövetség elnökének is, akire a múlt héten Gaudi-Nagy Tamás volt jobbikos képviselő demonstrációján támadtak rá a résztvevők. A tüntetésen ott volt a Jobbik EP-listavezetője, Morvai Krisztina is, a történtektől ő sem határolódott el. Rétvári szerint Vona Gábornak is bocsánatot kellett volna kérnie. „Mert magyaroknak tiszteletet adni, és a köpdösőkkel egységet, közösséget vállalni, ezt egyszerre nem lehet” – fogalmazott Rétvári.
Rogán visszautasította a Jobbik-vádakat
Rogán Antal visszautasította a Jobbik vádjait. „A miniszterelnök kétszer is ott volt az Európai Parlamentben, hogy megvédje a magyarokat és megvédje Magyarországot. És, tisztelt jobbikos képviselőtársaim, ha itt én viszont az önök európai parlamenti képviselőinek a tevékenységét tenném mérlegre, akkor ez egy egész furcsa mérleg lenne. Mert egyikük, az a stílusával folyamatosan az Európai Parlamentben és azon kívül is lejáratta Magyarországot és a magyarokat, egy agresszív stílussal. Másikuk az éppen önnönmaga útjait keresgélte az Európai Parlamentben és legkevésbé sem a magyarok ügyét képviselte, a harmadik meg közülük, úgy tűnik, legalábbis az utóbbi hírek alapján: több időt tölt el Oroszországban, mint Budapesten vagy éppen Brüsszelben” – mondta a Fidesz frakcióvezetője.
Rogán Antal szerint, amíg a Jobbik a stílusával, az MSZP a munkájával, például a Tavares-jelentés tollbamondásával, járatta le Magyarországot.