A trafikok ötödében kiszolgálják a fiatalkorúakat – derült ki a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság első ellenőrzéseiből. Ha a Dohánykereskedelmi Nonprofit Zrt. betartja a törvényt, az érintett kereskedőktől megvonja az árusítás jogát. Az állami társaság a Hír Televíziónak nem árulta el, hogy lezárult-e már, és ha igen, milyen eredménnyel az a vizsgálat, amelyet a Miniszterelnökséget vezető államtitkár kért. A korábbi években egyébként rosszabb volt az arány, akkor minden második kereskedő adott el dohányárut a 18 év alatti vevőknek.
A Hír TV egy hete tartott rejtett kamerás próbavásárlást egy 16 éves fiú közreműködésével az egyik budapesti dohányboltban. A fiatalkorú segítőt minden további nélkül kiszolgálták, noha 18 éven aluli személy be sem léphetne a trafikba. A hasonló visszaélések megelőzésére a Miniszterelnökséget vezető államtitkár vizsgálatot kért a Nemzeti Dohánykereskedelmi Nonprofit Zrt.-től. Az állami cég a vizsgálat eredményéről nem adott tájékoztatást a Hír TV-nek. A társaság annyit közölt, hogy az ellenőrzéseket a fogyasztóvédelmi hatóság végzi.
– Konkrét számszerű eredményekről a héten fog a hatóság tudni beszámolni, jelenleg az országos eredmények is összesítés alatt vannak – nyilatkozta Fülöp Zsuzsanna.
A fogyasztóvédelem az indulás napja, tehát július 1-je óta ellenőrzi a trafikokat. Mostantól fokozott a kontroll, hiszen július 17-től kizárólag nemzeti dohánybolt árusíthat dohányterméket.
„Most telt le az a kéthetes átmeneti időszak, ami még arról szólt, hogy azok az egységek is árusíthattak dohányterméket, akiknek korábban erre volt lehetőségük – mondta Fülöp Zsuzsanna. – Most már, ugye, kizárólag csak a trafikban lehetséges, és értelemszerűen ez a türelmi időszak is eltelt, a hatóság most még fokozottabban fog koncentrálni kifejezetten a trafikokra” – tette hozzá a hatósági szóvivő.
Razziázik a NAV is
A bírság tizenötezertől több millió forintig terjedhet. Razziázik a Nemzeti Adó- és Vámhivatal is.
„Ellenőrizzük azt, hogy akik koncessziót nyertek, tehát trafikot üzemeltetnek, ott volt már korábban ellenőrzés, mikor megkapták az engedélyt, hogy megfelel-e minden törvényi előírásnak, illetve most, a jövőben azt ellenőrizzük majd, hogy ezeket a törvényi előírásokat maradéktalanul betartják-e – közölte a NAV szóvivője. – A másik része az ellenőrzéseknek, ami beépült a Nemzeti Adó- és Vámhivatal mindennapi ellenőrzési gyakorlatába, az pedig azoknak az ellenőrzése, akik nem nyertek koncessziót” – mondta György Attila.
A feketekereskedőket 500 millióra is bírságolhatják. A dohány-kiskereskedelem újraszabályozása az árakon is meglátszik, van olyan cigaretta, amely 40 forinttal drágult. Az áremelkedésnek nincs vége, hiszen a 10 százalékos árrést törvény garantálja a trafikosoknak.
„A gyártókat segítheti, hogy a július elsején indult, új rendszerben megtakarításaik is vannak, hiszen tizedannyi helyre kell cigarettát szállítaniuk, mint korábban – fogalmazott az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára. – Ez a szállítási, logisztikai költségeket csökkenti. És tilos az eladóhelyi reklám, ez is költségcsökkentést jelent a gyártóknak. Tehát az áremelés egy részét tudják fedezni, nem szükséges automatikusan az árréskövetelményekkel arányosan emelni a fogyasztói árat” – tette hozzá Vámos György.
Az áremelés mértékéről és ütemezéséről a dohánygyártók szabadon döntenek.