Szakképzettség hiánya, munkanélküliség és nyomor – ezek azok a problémák, amelyekkel Európa-szerte küzdenek a roma közösségek. A magyar uniós elnökség alatt, 2011-ben elfogadott romastratégia ezen a helyzeten akar változtatni. „Mára jelentős cigány tömegek marginalizálódtak, kerültek kilátástalan élethelyzetbe. A peremre szorítottság, a perspektívahiány pedig erősíti a cigány közösségek magárahagyottságának érzetét, melynek következtében felerősödhetnek azok a hangok, amelyek a többséggel szembeni bizalmatlanság irányába hatnak” – mondta Schmidt Mária, a Közép- és Kelet-Európai Történelem és Társadalom Kutatásáért Közalapítvány főigazgatója.
A nemzetközi konferencián az emberi erőforrások minisztere a jó példákat sorolta. Magyarországon a közmunkaprogramban ötvenezer olyan roma férfi jutott munkához, akinek korábban sosem volt munkahelye, a roma történelem és kultúra oktatása – a világon elsőként – a Nemzeti Alaptantervbe is bekerült. „A magyarországi romák ügye nem tehető rendbe a többség támogatása – a nem magyarok, a nem roma magyarok támogatása – nélkül, és Magyarország felemelkedése nem valósulhat meg a cigányság aktív részvétele nélkül” – fogalmazott Balog Zoltán.
A romastratégia megvalósítása egyszerre európai és nemzeti ügy – folytatta a miniszter –, ezért nem hagyják, hogy az Európai Bizottság a kérdésben háttérbe vonuljon. A Európai Gazdasági Bizottság elnöke szerint a szakképzés és a foglalkoztatás lehet a megoldás. „Támogatom a magyar kormány erőfeszítését, hogy növelni akarják a romák – köztük a roma fiatalok és nők – foglalkoztatottságát. Függetlenül attól, hogy szociális-társadalmi munkát vagy saját üzleti vállalkozás lehetőségét kínálnak nekik. Nagyon fontos lenne, ha ezt egész Európában követnék” – mondta Henri Malosse, az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság elnöke.
A Németországi Romák Központi Tanácsának elnöke arra figyelmeztetett, hogy az Európai Unióban a szegénység és következményei nemcsak a romákat fenyegeti. „Jelenleg az Európai Unió tagállamaiban a népesség 24 százaléka él mélyszegénységben, vagy a szegénység által veszélyeztetett helyzetben. Az EU legszegényebb országában, Bulgáriában, 3,7 millió embert fenyeget a nyomor és a kirekesztés, ez majdnem a teljes népesség 50 százaléka.” – közölte Romani Rose, a Németországi Szintik és Romák Központi Tanácsának elnöke.
A romastratégia célja, hogy a cigányság tíz éven belül megtalálja helyét az európai társadalmakban. Ehhez azonban széleskörű összefogásra van szükség: az emberi erőforrások minisztere szerint a kormányok mellett, a civil szervezetekre, az egyházakra és a közvélemény támogatásra.