A TEK azt írta: a magyar búvárok a koreai szakemberekkel közösen hajtottak végre feladatot. A délelőtti felderítő merülés során a magyar szakemberek egy holttestet találtak a víz alatt, és a test megjelölése után tovább folytatták a roncs állapotának felmérését. Az őket követő koreai búvárok a - magyarok által megjelölt helyről - a felszínre hozták a testet.
Hozzátették: "a TEK kihelyezett vezetési pontján a műveletek most is folyamatosak, a szakemberek fáradhatatlanul dolgoznak a rendkívüli helyzet biztonságos megoldásán".
A Hír TV tudósítójának helyszíni beszámolója:
Női holttestet hoztak fel
A Magyar Nemzet értesülése szerint a holttestet még délelőtt találták meg a mederben felderítést végző magyar nehézbúvárok. A testet azonban nem tudták kiemelni, ezért rögzítették és a helyét a felszínen egy bójával megjelölték.
A bója mentén lemerülő távol-keleti búvárok azonnal megtalálták a testet.
Emberfeletti küzdelmet vívnak a búvárok
Koreai búvárok merültek le hétfő délután a Margit hídnál. A mentés vezetői a 200 tonna emelésére képes Clark Ádám hajódarut várják a dunai hajóbaleset helyszínére, de az egyelőre a Duna vízállása miatt nem tud közlekedni, mert nem fér át a hidak alatt. A rendőrség a rakpartot és a Margit híd egy részét is lezárta a gyalogos forgalom elől.
A Hableány hajóroncshoz merültek a búvárok a Dunán. Mostanra a felderítő merüléshez is adottak a feltételek.
A mentési munkát a Terrorelhárítási Központ irányítja. A TEK főigazgatója elmondta, két megoldáson dolgoznak párhuzamosan, vagy felhozzák a holttesteket, vagy kiemelik a hajóroncsot.
A hajó kiemeléséhez nem elegendő a már a helyszínen lévő daru, ezért a Clark Ádám nevű úszó darut várják, amelynek teherbírása 200 tonna.
Az áramlás sebessége mára csökkent, de még mindig nagyon nehéz a vízben mozogni. A búvárok már el tudják engedni a létrát, és megkezdik a hajótest felderítését. A látótávolság azonban még mindig szó szerint nulla. Hajdu János hangsúlyozta, a hajótestbe bemenni szigorúan tilos.
A magyar és koreai búvárok közösen merülnek, és előkészítik a kiemelést. A koreai nagykövetség katonai attaséja azt mondta, arra kérik a magyar hatóságokat, engedélyezzék nekik, hogy a hajótest belsejét is felderítsék.
A merülést a Duna alacsonyabb, hétfői 517 centiméteres vízállása tette lehetővé. A híradónk által megkérdezett ipari búvár szerint még így is nagyon veszélyes a művelet.
A szállodahajó ukrán kapitányának ügyvédje szerint fontos, hogy mindenki körültekintően járjon el az ügyben. M. Tóth Balázs a hírtv-nek megkérdőjelezte a korábban napvilágot látott vélemények hitelességét, amelyek szerint a kapitánynak észlelnie kellett volna a hableány sétahajót.
Jelenleg is zajlanak azok a felderítő merülések, amelyek során a búvárok megpróbálják megközelíteni a Duna mélyén fekvő Hableányt és olyan pontokat keresnek rajta, ahol fixen hozzá lehet rögzíteni azokat a köteleket, amelyekkel később aztán megpróbálják a felszínre hozni a roncsot.
Már kilenc holttestet találtak meg
A szerdai dunai hajóbaleset áldozatai közül már kilencnek a holtteste került elő.
A rendőrség hétfő este a honlapján azt írta, hogy azonosították a Duna Bács-Kiskun megyei szakaszán, Hartánál megtalált férfiholttestet. A hajóbaleset nyolcadik halálos áldozatáról nem közölték, hogy magyar vagy dél-koreai-e.
Az elsüllyedt hajó közeléből hétfő délután kiemelt holttest azonosítása még tart.
Hír TV - MTI - Magyar Nemzet