A műsorban felidézték, hogy a kormány még 2020-ban döntött arról, hogy az állam hozzájárul a színházak működéséhez, vagyis a fenntartó önkormányzatokkal egyenlő arányban, központi költségvetési támogatás formájában biztosítja a színházak működéséhez szükséges pénzügyi feltételeket.
Novák Irén elmondta, hogy a pandémia miatt kialakult új helyzetben a kormány felismerte, hogy nagyobb szerepvállalásra van szükség, ennek megfelelően húsz vidéki önkormányzattal és hét fővárosi színházra vonatkozóan kötött megállapodást.
"Ezek a megállapodások öt évre vonatkoztak, 2024. decemberben lejártak, mi azonban úgy döntöttünk, hogy három hónapra meghosszabbítjuk az előző feltételekkel, de egy új konstrukcióban is gondolkodunk, hiszen vannak már tapasztalatok előttünk"
- mondta el az államtitkár, hangsúlyozva: a színházak vezetőivel és a polgármesterekkel folytatott egyeztetések alapján egyértelműen elmondható, hogy jó konstrukcióról van szó, amit érdemes folytatni.
"Ez egy kiszámítható működést tesz lehetővé a színházaknak, hiszen hosszú távon, öt évre garantálja az állami támogatásnak a mértékét szerződésben foglalt keretek között, ami egy nagy biztonságot jelent a mai nehéz gazdasági helyzetben"
- mutatott rá a helyettes államtitkár.
Tájékoztatása szerint a támogatás mértéke az elmúlt években körülbelül 20 milliárd forint volt, aminek része volt a működési támogatás és a bérfejlesztési támogatás is, amit szintén az állam biztosít 2022 óta a színházaknak.
Hozzátette, reményeik szerint "valami pici kis emelésre" lesz lehetőség. "Erről még folynak a tárgyalások, hiszen azért nem vagyunk könnyű gazdasági helyzetben, de a szándék a kormányzat részéről megvan erre" - mondta a KIM helyettes államtitkára, hangsúlyozva, hogy a cél a mindenki számára legmegfelelőbb konstrukció kidolgozása az elkövetkezendő öt évre.