Véget ért a költségvetési bizottság ülése a parlamentben. Az ülés után Szijjártó Péter elmondta: a Standard & Poor’s leminősítése nem Magyarországról, hanem az euróválságról szól. A miniszterelnök szóvivője hozzátette, hogy Magyarország csökkentette államadósságát, a költségvetési hiány pedig három százalék alatt van.
Utalt továbbá arra is, hogy Orbán Viktor kormányfő már korábban felvetette annak a lehetőségét, hogy december közepe után újabb támadás érheti az országot a hitelminősítők részéről.
Ezeknek a spekulációs támadásoknak az az egyik sajátja, hogy általában hitelminősítői döntések környezetében szoktak előfordulni – tette hozzá Szijjártó, aki úgy véli: előbb-utóbb a hitelminősítő intézetek kénytelenek lesznek felminősíteni Magyarországot.
Szijjártó Péter leszögezte: folytatódik az a politika, amellyel a kormány Magyarországot megújítja, átszervezi, és Európa egyik legversenyképesebb gazdasági környezetű országává teszi majd.
Azokra a kérdésekre, hogy az IMF-delegáció idő előtti elutazásának vagy a Barroso-levélnek lehet-e köze a leminősítéshez, Szijjártó Péter azt mondta: az IMF-delegációval a hivatalos tárgyalások januárban kezdődnek meg, nincs tudomása arról, hogy változás lenne ebben a menetrendben. Az Európai Bizottság elnökének levelével kapcsolatban azt mondta, hogy a miniszterelnök erre válaszolni fog.
Arra a felvetésre, hogy a leminősítés ronthatja-e a kormány pozícióit az IMF-tárgyalásokon, a miniszterelnök szóvivője úgy válaszolt: nem gondolja, hogy a két dolog bármilyen összefüggésben lenne.
A Nemzetgazdasági Minisztérium szerdai közleményében kitér arra, hogy az S&P döntése jól láthatóan nem a magyar gazdaság és pénzügyi rendszer tényeinek értékelésén alapul, hanem a dollárövezet erősödésében és az eurózóna gyengítésében érdekelt piaci szereplők nyomásgyakorlása. Jól mutatják ezt álláspontja szerint az S&P által felhozott érvek (pl. szektorális különadók, külső eladósodottság), amelyek egyáltalán nem hordoznak új információt. Emellett az S&P szándékosan figyelmen kívül hagyta azt is, hogy az elmúlt időszakban kedvező irányú változás következett be az értékelés alapjául szolgáló mérőszámokban.