– A magyar államnak kötelezettsége van egy alkotmánybírósági döntés alapján, amely előírja, hogy az egykori termelőszövetkezeti ingatlanok közül azokat, amelyek védett természeti területen találhatók, állami tulajdonba kell venni – fogalmazott a Célpontnak Markovics Tibor, az Őrségi Nemzeti Park igazgatója, hozzátéve: ez a folyamat zajlik most.
Markovics Tibor igazgató sajnálja, hogy az előző, szocialista kormányok nem biztosítottak egyáltalán forrást a termelőszövetkezeti ingatlanok visszavásárlására. Az állam most hektáronként 700 ezer forintot kínál a földtulajdonosoknak, ez errefelé a piaci ár, néhány osztrák nagybirtokos azonban nem hajlandó egyezséget kötni.
Markus Wolf sem, aki még a 90-es évek elején, a joghézagot kihasználva törvényesen vásárolt 110 hektár földet Őriszentpéter térségében. A gazdálkodó csakis osztrák áron, vagyis a felkínált ár tízszereséért hajlandó megválni a területtől. Mint fogalmazott, nem hagyja, hogy ok nélkül elvegyék a területeit.
Az osztrák gazdákat felháborítja, hogy a természetvédelmi célokra hivatkozva milyen alkotmányos kiskaput talált az állam a határmenti területek újrahasznosítására. A nemzeti park ugyanis egyértelművé tette, az egyre bővülő állatállomány takarmányozásán túl feladatának tekinti azt is, hogy bérbeadással a helyi gazdáknak biztosítson termőföldet.