Százan választották a munkát nyugdíj helyett a fővárosi Péterfy Sándor utcai Kórházban. Országszerte pedig kétezernél is többen. Júliustól a közszolgáknak nem jár egyszerre bér és nyugdíj. Csak a fizetésüket vehetik kézhez, nyugdíjat nem kapnak, amíg dolgoznak. A kieső összeget az egészségügyben illetménykiegészítésként kapják meg a továbbszolgálók.
– Akkora kompenzációt kap, hogy nettó ne érje őt veszteség. Ennek a forrása értelemszerűen jelenleg is a nyugdíjalapban rendelkezésre áll, nem a kórházaknak kell kigazdálkodniuk, amit az intézmények minden mentesített dolgozó után lehívhatnak – jelentette ki Szócska Miklós egészségügyi államtitkár.
Másra nem költhető el
A Péterfy Sándor utcai Kórház főigazgatója úgy számol: az orvosok után átlagosan 180-200 ezer forintot kapnak havonta, míg a szakápolók kompenzációja 100-120 ezer forint lesz fejenként. Az illetménykiegészítést egy összegben utalják majd az intézménynek. A pénz másra nem költhető el.
– A jelenlegi állás szerint abban dönthetek, hogy odaadom ezt a pénzt az adott dolgozónak, vagy nem. De ha nem adnám oda, akkor vissza kellene utalnom az államkasszába. Tehát nyilvánvaló, hogy a főigazgatók úgy fognak dönteni, hogy mindenki megkapja a rájuk eső nyugdíj-kiegészítést – nyilatkozta a Hír TV-nek a Sásdi Antal.
A teljesítmény nem vehető figyelembe
A munkáltató a teljesítményt nem veheti figyelembe a kompenzáció elosztásakor. Nem állhat fenn olyan helyzet, hogy valaki a belgyógyászaton kétszer annyit kap, más a nőgyógyászaton pedig semmit – erősítette meg a Magyar Kórházszövetség elnöke. Rácz Jenő elmondása szerint a jogszabály alapján senki nem kaphat többet, kevesebbet viszont igen. Az intézményi szinten megtakarított pénzt vissza kell utalni, ennek következtében nem valószínű, hogy bárki meg fog ebből takarítani – tette hozzá.
A korhatár előtt nyugdíjba menők is megkapják
Az illetékkiegészítést azok is megkapják az egészségügyben, akik korhatár előtt mentek nyugdíjba, de a pályán maradtak. Jár azoknak a nőknek is, akik 40 év munkaviszony után nyugdíjba vonultak ugyan, de mellette dolgoznak.
Balogh Zoltán, a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara elnöke a Hír TV-nek azt mondta, azzal kapcsolatban még várják az információkat, hogy a nyilatkozattétel hogyan fog megtörténni, továbbá hogy a 62 éven felüli foglalkoztatottaknak milyen kötelezettségeik vannak.
A kompenzációt egyéni bérszámfejtés alapján utalják az egészségügyi intézményeknek, hogy követhető legyen, ki jutott hozzá az illetménykiegészítéshez.