Navracsics Tibor szerint sem Barroso, sem más uniós tisztségviselők nem kifogásolnak konkrét jogszabályokat. A tárcavezető a Velencei Bizottság Magyarországon vizsgálódó delegációjáról is beszélt a Hír TvV Péntek8 című műsorában. Azt mondta: az Európa Tanács alkotmányos ügyeket vizsgáló tanácsadó testülete már korábban kialakította álláspontját az alaptörvény-módosításról.
„A Velencei Bizottság tagjai nem is csináltak belőle különösebben titkot, hogy ők nem azért jöttek, hogy meggyőződjenek valamiről – fogalmazott Navracsics Tibor. – Eljöttek azért, hogy ne mondhassuk azt, hogy nem voltak itt. De közölték, hogy nekik már nagyjából megvan a véleményük, ezt maximum árnyalni tudja az, amit mi elmondtunk” – tette hozzá a tárcavezető.
Viviane Reding véleményét a magyar igazságszolgáltatásról szakmailag értékelhetetlennek és morálisan elfogadhatatlannak tartja. Az uniós biztos a bíróságok függetlenségét kérdőjelezte meg, és ezzel magyarázta, hogy Írország eddig nem adta ki Magyarországnak a 12 évvel ezelőtt két kisgyermeket halálra gázoló Francis Tobint. A magyar tárcavezető szerint az uniós biztosnak a tagállamok közötti együttműködést kellene segítenie.
„Egy olyan biztos, akinek a feladata az lenne, hogy a tagállamok közötti igazságügyi együttműködés minél nagyobb biztonságot, jogbiztonságot garantáljon Európa polgárainak, különösen a bűncselekmények áldozatainak, különösen egy olyan évben, amely a polgárok európai éve, és amelynek a fővédnöke éppen maga Viviane Reding, egy ilyen kijelentést tegyen, én úgy gondolom, hogy ez egy nagyon súlyos morális hiba” – fogalmazott Navracsics Tibor tárcavezető a Péntek8-ban.
A miniszter az elszámoltatással összefüggésben kijelentette: komoly hatékonysági problémák vannak a magyar igazságszolgáltatással. „Mindenkiben megvan a maximális jó szándék, hogy a meglévő pénzügyi keretek közepette hatékonyabbá tegyük az egész bírósági és igazságszolgáltatási intézményrendszert – közölte a közigazgatási és igazságügyi miniszter. Navracsics Tibor hozzátette: az eljárások meggyorsítása érdekében helyeztek át tárgyalásokat Budapestről kevésbé terhelt vidéki bíróságokra.
Népszavazást sürget a Jobbik
A Jobbik is tiltakozik a Barosso levél miatt. A radikális párt 2006 jogállam, 2013 diktatúra címmel kiadott közleményében azt írja: nem ért egyet azokkal az állításokkal, hogy Magyarországon megszűnt a jogállam és a diktatúra kiépítése zajlik. A Jobbik emellett ismét népszavazást sürget Magyarország uniós tagságáról.