2025. 02. 21. Péntek Eleonóra napja
Jelenleg a TV-ben:

Radar

Következik:

Az elveszett európai 11:05

Belföld

NAK-Magosz: komoly károkat okozna Brüsszel a közös agrárpolitika tervezett átalakításával

A közleményben felidézik, megkezdődött az uniós vita a közös agrárpolitika átalakításáról, amelynek első lépéseként az Európai Bizottság egy német bölcsészprofesszort és testületét kérte fel az indító javaslatok megfogalmazására.

  • NAK-Magosz: komoly károkat okozna Brüsszel a közös agrárpolitika tervezett átalakításával

A testület - amelynek munkájába egyetlen gazdaszervezetet sem hívtak meg Kelet-Közép-Európából - lesújtó javaslatokat fogalmazott meg a 2027 utáni agrártámogatások átalakítására, többek között a területalapú támogatások megszüntetését és az európai állattenyésztés visszaszorítását - írták a közleményben.

Emlékeztettek: az uniós javaslatokkal szemben a NAK és a Magosz aláírásgyűjtésbe kezdett, a petíciót már közel 250 ezren írtak alá. A két szervezet egy hatástanulmányt is készített arról, hogy a tervezett változtatások milyen negatív következményekkel járnának a gazdákra és a fogyasztókra.

A "Stratégiai Dialógus" elnevezést viselő uniós javaslatcsomag egyik leghangsúlyosabb pontja a területalapú támogatások kivezetése. Ezzel a gazdák jelentős versenyhátrányba kerülnének az EU-n kívüli szereplőkkel szemben - például Ukrajna, Brazília, Marokkó -, számuk drasztikus mértékben lecsökkenne. Egyes falvakból eltűnne a maradék vállalkozói réteg, a termőföldek használatát pedig a nagy gazdasági társaságok vennék át - hívták fel a figyelmet.

Kitértek arra, hogy a támogatások megszüntetésével rendkívüli módon emelkednének a termelési költségek, ami a fogyasztói árak emelkedésével járna, ezzel teret nyitna a jóval olcsóbb, de kétes minőségű és élelmiszer-biztonsági szempontból aggályos harmadik országokból származó élelmiszerek előtt.

A bizottság által felkért testület egyértelmű célként jelölte meg a húsfogyasztás csökkentését, adóval sújtanák az állattartó gazdákat. Az intézkedés - minden hazai kormányzati intézkedés és támogatás ellenére - nagyban lerontaná a magyar állattenyésztési ágazat kilátásait - fűzték hozzá.

A javaslat bővítené az Európai Bizottság beavatkozási lehetőségét a támogatási rendszerbe, szűkítve a tagállamok mozgásterét. A területalapú támogatási rendszer megszüntetésével pedig még a mostanihoz képest is drasztikusan megnőne a gazdákra nehezedő adminisztratív terhek súlya, hiszen kevesebb támogatásért jóval több bürokratikus előírást kellene teljesíteni - áll a közleményben.

A NAK és a Magosz álláspontja szerint a KAP jövőjének alakításakor kiemelt figyelmet kell szentelni az uniós piac védelmének, a harmadik országokból származó import ugyanis nem élvezhet előnyt az EU-ban megtermelt árukkal szemben. Az uniós döntéshozatal során a versenyképességi szempontokat és az élelmiszerellátás stratégiai szerepét kiemelten kell kezelni. Ennek érdekében a támogatási szabályokat nem túlbonyolítani, hanem egyszerűsíteni kellene, és csökkenteni a gazdákra háruló adminisztrációs terheket. A legfontosabb azonban, hogy az uniós döntéshozók ne ideológiai alapon, hanem szakmai szempontok alapján alakítsák az európai mezőgazdaság jövőjét - ismertették a közleményben.

"Rólunk, nélkülünk ne döntsenek!" - hangsúlyozta a két agrárszervezet közös közleményében.

Forrás: MTI

Fotó: Canva

Ezek is érdekelhetik

Legfrissebb híreink

Műsorok

Svenk, a HírTV mozimagazinja

Svenk, a HírTV mozimagazinja

A hetente szombatonként 22:50-kor műsorra kerülő Svenkben Zavaros Eszter műsorvezető kalauzolja a nézőket a magyar filmipar múltjába, jelenébe és jövőjébe.
Sajtóklub - ajánló

Sajtóklub - ajánló

Aktuális kérdések, hétről-hétre! Fontos témák, kivételes vélemények! Minden vasárnap 19 óra 10 perctől órától jelentkezik Sajtóklub című műsorunk.
Vezércikk - ajánló

Vezércikk - ajánló

Vezércikk – a sajtóban ez az a műfaj, ami meghatározza az adott médium legfontosabb üzenetét, de ez már nem csak a nyomtatott sajtótermékek privilégiuma. Hétfőtől péntekig 20 óra 55 perctől gyakorló zsurnaliszták, szókimondó véleményvezérek elemzik a nap legfontosabb híreit.
Paláver - ajánló

Paláver - ajánló

A HírFM és a HírTV közös műsora a Paláver. Itt a hallgatók közvetlenül is részt vehetnek a műsorfolyamban. Minden hétköznap 15 óra 30 perctől. A műsor telefonszáma: +36 (1) 799 29 99.

Kapcsolódó tartalmak

Bajban a Soros-szervezetek, újabb csontvázak hullhatnak ki a szekrényből

Bajban a Soros-szervezetek, újabb csontvázak hullhatnak ki a szekrényből

Az amerikai dokumentumokból okulva későbbi műveletek esetén fokozott hatékonysággal tudunk majd fellépni – mondta a Magyar Nemzetnek Horváth József azzal kapcsolatban, hogy kormánybiztost nevezhetnek ki az Egyesült Államokból destabilizációs szándékkal érkező források kivizsgálására.
Orbán Viktor: nem szerencsénk van, jó előre láttuk a folyamatokat + videó

Orbán Viktor: nem szerencsénk van, jó előre láttuk a folyamatokat + videó

„Megvártuk, hogy mit hoz az amerikai választás: vagyis hogy békeköltségvetést vagy háborúsköltségvetést kell-e csinálnunk, és mi békeköltségvetést csináltunk. Nem azt mondom, hogy szerencsénk van, hanem jól láttuk a folyamatokat” – jelentette ki Orbán Viktor péntek reggel a Kossuth rádióban.
@ 2021 Hír TV ZRt. Minden jog fenntartva!