Jellemzően a költözőmadarak hozzák be Magyarországra a nyugat-nílusi lázat, de alapvetően a szárnyasokat megcsípő szúnyogok terjesztik a megbetegedést. Az Emmi járványügyi főosztályávezetője azt mondja, a megbetegedések nagy része tünetmentes, elsősorban azoknak lehet veszélyes a kór, akiknek a szervezete legyengült.
„A megbetegedéseknek a többsége, tehát több, mint 80 százaléka teljesen tünetmentes. A fiataloknál, az egészséges embereknél ez semmilyen tünetet nem okoz. Akinél tünetet okoz, annál általában egy enyhe influenzaszerű megbetegedés mutatkozik, lázzal, néha kiütéssel jár, ami pár nap alatt magától gyógyul” – fogalmazott Dánielisz Ágnes.
„Szerencsére emberről-emberre nem terjed, ezért nagyobb járványokra nem kell számítani” – nyilatkozta a biológus.
A nyugat-nílusi lázzal az idén több tucatnyian betegedtek meg Magyarországon, ketten pedig bele is haltak.
„Mindenképpen az időjárással összefüggésben áll a vektorok elterjedése, illetve a szúnyogpopulációk elszaporodása. Az idei év azért számít kiugrónak, azt gondolják a szakemberek, hogy valószínűleg a megnövekedett esetszámot befolyásolja az, hogy tavasszal, illetve a kora nyári időszakban a szokottnál jóval melegebb volt a hőmérséklet, illetve több volt a csapadék, ami kedvez a szúnyogoknak” – jegyezte meg Nagy Anna, az Országos Közegészségügyi Intézet munkatársa.
A kór ellen egyelőre még nincs védőoltás.