Nyolcan fertőződtek meg egy hét alatt Jász-Nagykun-Szolnok megyében címerezés után. A betegek egymástól függetlenül, különböző helyeken dolgoztak. „Valamennyi megbetegedésben közös a munkaterületen található szennyezett csapadékvíz, illetve hogy az emberek többsége kifejezetten kukoricacímerezéssel foglalkozott, a munkát pedig mezítláb végezték” – ismertette Borsós Anikó járási tiszti főorvos.
A betegséget okozó baktérium rágcsálók vizeletével terjed – a címerezők a horzsolásokkal, szúnyogcsípésekkel keletkezett sebeken keresztül kapták el a fertőzést. A nádvágóláz tünetei az influenzáéhoz hasonlóak.
Az egyik betegnél eleinte tüdőgyulladásra gyanakodtak az orvosok. A fertőzés kései felismerése miatt a férfi kórházba került. „Olyan rossz állapotban volt, hogy a hideg verejték egyfolytában szakadt róla. Azt mondta nekünk, hogy akkor már nem látott. Bekötöttek neki egy infúziót, aztán sajnos ott kellett hagynunk. Azt mondták, hogy mivel Karcagon nincs fertőzőosztály, át fogják szállítani Debrecenbe” – nyilatkozta az egyik beteg hozzátartozója.
Tetemes károkat a rágcsálók Baranya, Csongrád, Tolna és Békés megyében okoztak, s utóbbi megyében is történt már megbetegedés. A nádvágóláz antibiotikummal kezelhető, ha időben orvoshoz fordulnak a betegek.