A fonyódligeti Erzsébet táborban rendezte gólyatáborát tavaly az ELTE Tanító- és Óvóképző Kara. A rendezvényen az egyetem hallgatója, a fotósként is dolgozó K. S. Szilárd megerőszakolt egy elsőéves lányt. Az erőszakot le is fotózta. K. S. Szilárdot a rendőrség előzetes letartóztatásba helyezte. Az eset után az oktatási ombudsman átfogó vizsgálatot indított, arra kereste a választ: kik és hogyan szervezik a gólyatáborokat és a felsőoktatási intézmények hogyan szabályozzák azokat.
Az oktatási ombudsman szerint a vizsgálat alapján elmondható, hogy a gólyatáborokban a rendszeres alkoholfogyasztás és a szexuális jellegű játékos feladatok miatt a diákok komoly veszélynek vannak kitéve. Bódult állapotban ugyanis megszűnik az önkontroll. Erre utal egy az ombudsmanhoz eljuttatott, meg nem nevezett gólyatáborban történt eset is.
Aáry-Tamás Lajos szerint az megállapítható, a felsőoktatási intézményeknek nincs a gólyatáborokra vonatkozó szabályzatuk, és a gólyatáborok célja sincs megfogalmazva az egyetemeken, főiskolákon. „Az egyetemi rendezvényeken kialakult helyzetek közös jellemzője, hogy nők, lányok kiszolgáltatott helyzetben vannak: a nők elleni erőszak, az alkoholfogyasztás beépítése a feladatokba, az áldozatok magányossága, félelme, bűntudata, a szégyenérzet, valamint az erőszakos cselekmények eltussolása, ez mind megtalálható azokban az ügyekben, amiket láttunk. Egyértelműen kell fogalmazni a felsőoktatás szereplőinek, hogy ebből nem kérnek, hogy ezen változtatni akarnak” – mondta az oktatási jogok biztosa.
Változtatni akar az emberi erőforrások minisztere is. Balog Zoltán bejelentette: a jövőben munkacsoport alakítja ki a gólyatáborokra vonatkozó szervezeti és egyéb szabályokat. Az ajánlásoknak márciusra kell elkészülnie, Balog Zoltán nem zárta ki, hogy a felsőoktatási törvényt is módosítani kell. „A munkacsoport megalkotja, megszövegezi azokat a dokumentumokat, amelyek alapján a felsőoktatási intézmények megalkothatják a saját rendezvényekre vonatkozó szabályokat, illetve azokat pontosíthatják. A cél, hogy a következő gólyatábori időszakra, ennek az évnek az augusztusára olyan rendszer jöjjön létre, ami átlátható és garantálja az emberi méltóságnak a tiszteletben tartását, erősíti a tisztelet kultúráját” – fogalmazott Balog Zoltán.
A munkacsoportban a rektori konferencia képviselői mellett a HÖOK tisztségviselői is részt vesznek. A hallgatói önkormányzatok vezetője azt mondta, minőségbiztosítási rendszert építenek ki, amely alapján könnyen követhető lesz, ki és hogyan szervezi a felsőoktatásban a gólyatáborokat. „A szervezők kiválasztása, a rendezvényi szervezési folyamat követése, kontrollálása, ellenőrzése tekintetében megfelelő szempontokat határozunk meg az intézményeknek, így követhetőbbé, ellenőrizhetőbbé, visszacsatolhatóvá válik a rendezvények szervezése” – mondta Gulyás Tibor.
A HÖOK elnöke azt ígérte, a jövőben a gólyatáborokból érkező panaszokra is jobban odafigyelnek, és a Hallgatók Ügyvédje elnevezésű program keretein belül kezelik majd a bejelentéseket.