Az azonnali kérdések és válaszok órájában Jakab Péter, a Jobbik frakcióvezetője a miniszterelnökhöz címzett hozzászólásában kijelentette, korlátlan időre korlátlan hatalmat szavaztatott meg magának a 133 leggyávább magyarral.
Orbán Viktor válaszában leszögezte, hogy továbbra sem történt Magyarországon alkotmánymódosítás, ebből az következik, hogy koronázást, a királyságot és egyéb kérdéseket az alkotmány továbbra sem teszi lehetővé. A miniszterelnök úgy folytatta, hogy vészhelyzet ezzel szemben van, hiszen van 15 elhunytunk, 5 nő és 10 férfi. Van 447 regisztrált fertőzöttünk, közülük 16 súlyosan beteg, van 103 kezelésre nem szoruló fertőzött és van 279 tünetmentes hordozó.(…) – válaszolta Orbán Viktor.
Orbán Viktor Jakab Péternek adott viszonválaszában azt mondta, hogy a veszélyhelyzet elhárításához használható jogkört arányosan fogjuk használni. A veszélyhelyzet végén minden jogkört hiánytalanul adunk vissza, és kapnak majd egy esélyt, hogy bocsánatot kérjenek tőlünk - mondta a kormányfő.
Harangozó Tamás, az MSZP képviselője több kérdést tett fel a koronavírus-helyzettel kapcsolatban a miniszterelnöknek.
Orbán Viktor válaszában azt mondta, hogy április 6-án vagy 7-én mutatják majd be Magyarország legnagyobb gazdaságvédelmi akciótervét, és ebből minden ki fog derülni.
Orbán Viktor arról is beszélt, hogy a parlament dönti el, mikor van vége a veszélyhelyzetnek. Erről szólt a mai szavazás - tette hozzá. A kormány egy jogot odaadott a parlamenti képviselőknek- mondta a kormányfő. 225 milliárdot költöttünk eddig a koronavírus-járvány elleni védekezésre - tette hozzá.
Arató Gergely, a DK képviselője is a koronavírus-helyzetről kérdezte a kormányfőt.
Orbán Viktor a teszteléssel kapcsolatban azt mondta, hogy sokfajta teszt létezik, az a laboratóriumi teszt. Ezt itthon hét kijelölt helyen végzik, ahogyan azt a WHO ajánlja. A környező országok mintái nagyjából azt mutatják, mint itthon. Több mint 13 ezer tesztet végeztünk el eddig - mondta a kormányfő. Orbán Viktor elmondta, hogy itthon minden intézkedést hamarabb hoztak meg, mint a nyugati országokban. Nincs miért szégyenkeznünk - tette hozzá.
A kormányfő Tordai Bencének (Párbeszéd) válaszolva elmondta
Április 6-án, vagy 7-én Magyarország történetének legnagyobb gazdaságélénkítő tervét mutatják majd be. Összefogottan, és egyben akarunk majd tájékoztatást adni. A fő kérdés, hogy szabad-e teljesítmény nélkül pénzt adni az embereknek. Ezt a vitát sokszor lefolytattuk már. Az elmúlt 30 évben arra jutottunk, hogy az embereknek legyen munkája és tisztességes bére. A bemutatandó terv azt fogja eredményezni, hogy mindenkinek lesz munkája - mondta a kormányfő.
A teljes videó:
Kapcsolódó anyag
Orbán: Az idei költségvetés radikális átalakítására van szükség
Az Országgyűlés elfogadta a koronavírus elleni védekezésről szóló törvényt
A T. Ház 137 igen, 53 nem szavazattal, tartózkodás nélkül elfogadta a koronavírus elleni védekezésről szóló törvényt, amely alapján a járványhelyzet végéig a kormány rendeleti úton kormányozhat. A törvény úgy fogalmaz: a kormány „ az állampolgárok élet-, egészség-, személyi-, vagyon- és jogbiztonságának, valamint a nemzetgazdaság stabilitásának garantálása érdekében rendeletével egyes törvények alkalmazását felfüggesztheti, törvényi rendelkezésektől eltérhet, és egyéb rendkívüli intézkedéseket hozhat”.
Az ellenzéki képviselők kérésére a jogszabályba az is bekerült: a kormány a rendeleti kormányzást a „humánjárvány megelőzése, kezelése, felszámolása, továbbá káros hatásainak megelőzése, illetve elhárítása céljából gyakorolhatja”. Vagyis az ellenzék aggályai alaptalanok a tekintetben, hogy a kormány korlátlan felhatalmazást kapott a törvénnyel, hiszen a kabinet csak a járvánnyal összefüggésben járhat el kivételesen.
A kormánynak az elfogadott rendeletekről rendszeresen tájékoztatnia kell az Országgyűlést, vagy a frakciók vezetőit. A törvény szerint a veszélyhelyzet ideje alatt nem tartható szavazás, népszavazás.
Az elfogadott jogszabály alapján súlyos büntetés vár azokra, akik megszegik a járványügyi intézkedéseket, például három évig terjedő szabadságvesztéssel büntethető, aki az elrendelt járványügyi elkülönítést megszegi. A rémhírek terjesztőire szintén súlyos büntetés vár: akár öt évet is kaphatnak.
Ismeretes: a törvényt akár egy héttel ezelőtt is elfogadhatta volna a parlament, ha az ellenzék támogatta volna a házszabálytól való eltérést, amelyhez a képviselők négyötödének szavazata lett volna szükséges. Az ellenzék végül ezt nem támogatta, mivel a törvényben nem volt egzakt időbeli korlátja a rendkívüli felhatalmazásnak. A kormány szerint az ellenzék ezzel veszélybe sodorta a védekezést, végül az országos tisztifőorvos és a belügyminiszter közbelépésére volt szükség, hogy fennmaradjon a határzár és az oktatási intézmények is zárva maradjanak.
A törvény elfogadása miatt ezentúl nem lesz szükség efféle rendkívüli intézkedésekre, a kormány rendeleti úton is szabályozhatja ezen kérdéseket a veszélyhelyzet végéig.
A Mi Hazánk támogatja a "koronavírus-törvényt"
A Mi Hazánk Mozgalom az egyetlen ellenzéki párt, amelyik támogatja a "koronavírus-törvényt" - jelentette ki a párt elnökhelyettese, független parlamenti képviselő hétfőn Budapesten. Dúró Dóra a Kossuth téren megtartott sajtótájékoztatón úgy vélekedett, hogy a törvény nem Orbán Viktor kormányáról, hanem a magyar emberek egészségének megóvásáról szól. Félre kell tenni a pártpolitikai csatározásokat és a "cselekvés oldalára" kell állni - fűzte hozzá.
Közlése szerint a Mi Hazánk éppen ezt teszi, amikor aktivistái országszerte a többi közt bevásárlással segítik az időseket, annak érdekében, hogy ne kelljen elhagyniuk otthonaikat.
Továbbá kezdeményezték, hogy a telekommunikációs cégek a veszélyhelyzet visszavonásáig tegyék ingyenessé a telefonálást a nyugdíjasok számára - emlékeztetett Dúró Dóra.
Párttársa, Fülöp Erik független országgyűlési képviselő kitért arra, hogy már számos országban, például Csehországban és Szlovákiában is kötelezővé tették a maszk viselését. Ezt az indokolja, hogy már tünetmentes időszakban, a lappangási idő alatt is továbbadható a fertőzés. A Mi Hazánk nem ért egyet Müller Cecília országos tisztifőorvosnak azon kijelentésével, hogy Magyarországon csak a betegek hordjanak maszkot - fűzte hozzá.
A szintén a Mi Hazánk színeiben politizáló Apáti István független képviselő a sajtótájékoztatón hatósági árak bevezetését követelte az alapvető élelmiszerekre, a láz-, fájdalom- és gyulladáscsökkentő gyógyszerekre, valamint a fertőtlenítőszerekre. Azt is kérik a kormánytól, hogy az ingó- és ingatlan-végrehajtások leállítása mellett függessze fel a munkabéreket, illetve a nyugdíjakat terhelő végrehajtásokat, inkasszókat is - fűzte hozzá.
Ugyancsak követelik, hogy a mezőgazdaságban és az erdőgazdálkodásban dolgozók is kapjanak adókönnyítéseket az élelmiszerellátás biztosítása érdekében - mondta Apáti István.
Dúró Dóra kérdésre válaszolva azt mondta: a balliberális pártok ismét tanúbizonyságot tettek arról, hogy számukra nem a haza és a magyar emberek egészsége a fontos, hanem a pártpolitika.
Apáti István ehhez hozzátéve felhívta a figyelmet arra, hogy a veszélyhelyzetről szóló jogszabálynak ugyan időkorlátja nincs, ám tárgyi és tartalmi korlátozást tartalmaz.
KAPCSOLÓDÓ ANYAG
Áder: Ez nem a politikai haszonlesés ideje
Magyar Nemzet/ Hír TV/ MTI/ Origo