A társaságot 2013 tavaszán hozta létre Sz. F. Zsolt, a vállalkozást pedig az Amerikában működő világhírű Fortress pénzügyi szolgáltató egyik fióktelepének adta ki. Lemásolta a cégnevet és a logót is. Egy álirodát bérelt Budapesten, majd ügynököket gyűjtött maga mellé, akikkel egy év alatt milliárdos piramisjátékot építettek ki. Hatalmas hozamokat ígértek a gyanútlan befektetőknek, akik több százezer forintos tőkével szálltak be az üzletbe.
– Nagyságrendileg csaknem 10 milliárd forint az, amelyet befektetési célra jogosulatlanul az érintettek átvettek. Jellemzően tőkegaranciával és a befektetések magas hozamú visszafizetésének ígéretével tették ezt. Érdekességként említeném meg, hogy havi 9 százalékos hozamot ígértek. Tehát nem évi, hanem havi 9 százalékot – nyomatékosított az MNB alelnöke, Windisch László.
A csábító ajánlatnak sokan bedőltek. A Fortress Holdings rövid idő alatt 2 ezer ügyféltől csalt ki pénzt. Egy idő után azonban egyre többen kezdtek el panaszkodni a cégre az interneten, így a Magyar Nemzeti Bank elkezdett vizsgálódni.
– Ezt a fokozódó tevékenységet akasztotta meg a Magyar Nemzeti Banknak a piacfelügyeleti eljárása 2013 novemberében. Sajnálatos módon azonban elmondható, hogy megakasztottuk ezt a vizsgálatot és külön végzésben megtiltottuk ezeket a tevékenységeket, ennek ellenére továbbra is folytatták – tette hozzá Végh Richárd, a Piacfelügyeleti Igazgatóság igazgatója.
Miután az MNB elindította az eljárást, a pénzt egy újonnan alapított máltai cégbe mentette a cégvezető. Az üzletelés pedig zavartalanul folyhatott tovább. Amikor a jegybank tudomást szerzett erről, azonnal zárolta a céghálózat bankszámláit, és büntetőeljárást kezdeményezett a rendőrségen. Mire azonban a hatóságok léptek, addigra a csalók a pénz nagy részét eltüntették. A 10 milliárdból alig másfél maradt.
– Azt gondolom, hogy talán nem túlzás azt állítani, hogy a Kulcsár-ügy óta ilyen volumenű, ilyen nagyságú ügyet piacfelügyeleti eljárás még nem tárt föl – szögezte le Windisch László.
Az MNB több mint 1 milliárd forintra bírságolta a céghálózatot. A Budapesti Rendőr-főkapitányság pedig jogosulatlan pénzügyi tevékenység bűntette miatt eljárást indított. A cég alapítóját, Sz. F. Zsoltot gyanúsítottként hallgatták ki. Mivel az ügyről a rendőrség nem ad tájékoztatást, nem tudni, összesen hányan lehetnek a hatóság látókörében. És azt sem, hogy a csalás résztvevőit őrizetbe vették-e, vagy továbbra is szabadlábon vannak.
Tekintse meg a Hír TV kommentár nélküli felvételét!