A mostaninál nagyobb ketrecet, kapirgálócsőt, ülőrudat és karomkoptatót is biztosítani kell 2012. január 1-jétől a szárnyasoknak az uniós állatjóléti irányelv szerint. A Baranyában működő vállalkozások többségének nincs pénze az átalakításra.
„Azért hagytam abba a tojástermelést, mert nem tudtam teljesíteni a 2012-től életbe lévő állatvédelmi törvényeket. A 86 millió forintos megnyert pályázatommal sem tudtam volna kifizetni a beruházást” – nyilatkozta a Hír TV-nek Szabó Norbert volt tojástermelő.
Az egyik pécsi farm tulajdonosa már belekezdett az új ketrecek kialakításába, de ő sem tudja határidőre befejezni.
„12 ezres állományom van, ebből körülbelül egy olyan 4000-4500 darab, ami már megfelel az uniós előírásoknak. Jelen pillanatban újabb 6 ezer férőhelyen dolgozunk, ami úgy néz ki, hogy január közepére készül el. A fennmaradó mennyiséget június végéig fogjuk befejezni” – mondta Major József tojástermelő.
„A régi típusú ketrecek cseréje a gazdaságok felében megtörtént. 178 vállalkozás 7 hónapos határidő-hosszabbítással tud élni, és 109 telepen nem vágtak bele az átállásba, ezek felében egyébként nincs tojótyúkállomány. A tojásellátás és az exportpiacunk működése is biztosítottnak tekinthető” – jelentette ki Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter.
Mivel az Európai Unió több országában sem sikerült a ketreccseréket időre végrehajtani, ezért a gazdák a régi ketreces tojásokat is eladhatják 2012. július 31-ig. A termékeket piros ponttal kell majd megjelölni, és országon belül ipari felhasználásra, így például tésztagyártására lehet értékesíteni.