Míg 2004-ben Athénban és 2008-ban Pekingben is ugyanolyan mértékben díjazták az olimpikonokat és a paralimpikonokat, addig idén jelentős eltérés van a kiosztott jutalmak között. Az épek versenyében az aranyérem 35, az ezüst 25, a bronz pedig 20 milliót ért. A paralimpikonoknál viszont az első helyet csak 23, a másodikat 18, míg a harmadikat 14 millió forinttal jutalmazza az állam.
A parasportolók nagy része ezt azért nehezményezi, mert a négyéves felkészülést a többség saját zsebből finanszírozta. Bár ép társaikhoz hasonlóan a Gerevich-ösztöndíjból ők is kapnak rendszeres juttatást, ennek mértéke igen csekély. Ráadásul nem is jut mindenkinek ebből a támogatásból. „Nagyon jó lenne, ha a mi rendszerünk úgy tudna ehhez illeszkedni, hogy nem nyolc évvel ezelőtti kerettel kell számolnunk. Sportolóink átlag 27 ezer forintot kapnak, és nincs mindenki a rendszerben. A Biacsi lányok ketten kapnak, mert nem fértek bele a rendszerbe, és lám: 3-4. helyezést hoztak el” – mondta a Hír TV-nek Gömöri Zsolt, a Magyar Paralimpiai Bizottság elnöke.
Külföldön van, ahol merőben más a helyzet: a parasportolók egy része már profiként versenyez, vagyis a sportolóként kapott fizetéséből él. A Stoppernek nyilatkozó cselgáncsos szerint 150-200 ezer forintból ezt itthon is meg lehetne tenni.
Részletek 19 óra 30 perctől a Stopperben, amelyben Cseh László arról is beszél majd, mit tanult a londoni olimpiai szereplésből.