A változásokról a kamara stratégiai igazgatója egy Csongrád megyei gazdafórumon elmondta: több termék, például a gabonafélék is kikerülhetnek az őstermelői termékkörből. Az adómentességet 100 millió forintos árbevételnél húznák meg. A tervezetből jövő tavasszal lehet törvénymódosítás, az új vállalkozási- és adózási forma 2020-tól lépne életbe.
A háztáji felesleg egyszerű értékesítéséhez térne vissza az őstermelőkre vonatkozó szabályozás átalakításával az agrárkormányzat - hangzott el egy szegvári fiatalgazda-fórumon. A jelenlegi szabályozás szerint minél több családtag szerepel a közös őstermelői igazolványon, annál több adókedvezményt lehet igénybe venni - ezen változtatnának most.
Eljutottunk már oda, hogy a legnagyobb árutermelő gazdálkodók között is találunk olyat, aki őstermelőként végzi ezt a tevékenységet. Ez az egyik fele szerintünk, ami probléma. A másik az, hogy amellett, hogy valaki őstermelő, ahogy említettem, még egyben családi gazdálkodó, egyébként még kistermelő is, van egy kft-je, és még benne van még egy bt-ben, aztán, attól függően, ahogy alakulnak az adott évi bevételei, azokat úgy szórja szét, hogy minden gazdasági entitásban ezek a lehető leginkább szét legyenek optimalizálva és - abszolút a legalitás határain belül mozogva - így adózik a legkedvezőbben
– mondta Dr. Cseszlai István a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara stratégiai igazgatója.
Az alakítandó családi mezőgazdasági vállalkozások kft. formában működnének, aminek csak a közeli hozzátartozók lehetnének tagjai. A 100 milliós adómentes értékhatárba az agrártámogatások nem számítanának bele a tervezet szerint.
Családi mezőgazdasági vállalkozásnak hívjuk ezt jelenleg a munkanevén, amik gyakorlatilag a mostani családi gazdaságok és közös őstermelői igazolványoknak lehetne az egyfajta szellemi utódja. Ennek az lenne a lényege, hogy jogi személyiséggel rendelkezne a szervezet. Innentől kezdve, hogyha akár a bankokról beszélünk, akár a pályázatokról, bármilyen más jogviszonyról, sokkal tisztább viszonyt eredményez. Közvetlenül a jogi személy nevében lehetne eljárni, ugyanúgy meglehetne a képviselője, aki a nevében tehet jognyilatkozatokat, és abszolút egy sokkal átláthatóbb viszony lenne, ha lenne egy jogi személyisége ezeknek a vállalkozásoknak. Alapvetően egy kft-ben gondolkodunk
.–mondta Cseszlai István. További változás, hogy javulhat a fiatal gazdálkodók földhöz jutása egy új hitelkonstrukciónak köszönhetően.
A földterületnek a 100 százalékát gyakorlatilag a bank befinanszírozza neki. Ezt 5-10-15-20 éves futamidő alatt tudja visszatörleszteni. Gyakorlatilag ilyenkor a földterület teljes értéke, illetve a tulajdonjoga is a fiatal gazdának a tulajdonába kerül
.– tájékoztatott Németh Krisztián az OTP Banktól. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara számításai szerint mintegy 300 ezer fő számít őstermelőnek, de közülük csak mintegy 170 ezren lehetnek azok, akik valóban termelnek.