Békéscsabáról és Jakabszállásról is szálltak fel Cessna típusú repülőgépek szombaton. Október 14-ig kell kiszórniuk mintegy 75 ezer csalit, ez négyzetkilométerenként 20-25 darabot jelent. A veszettségmentesítés kilenc megyét érint Borsodtól Somogyig.
„Csináljuk Csongrád megyét, tehát nagyjából a Duna–Tisza-közének alsó egyharmadát. Ezt fogjuk megszórni négy géppel. 19 felszállásunk van, ez vagy a mai napba fér bele vagy ma és holnap fogjuk csinálni” – mondta Szemző Ernő, a Kapos Airport Kft. ügyvezetője.
A csalétek egy kétszáz forintoshoz hasonló méretű, barna színű húspép. Az állatra és az emberre sem veszélyes, de nem érdemes hozzányúlni.
„Nagyon fontos, hogy ezeket a kihelyezett csalétkeket a rókák vegyék fel. Ezért van elrendelve ebzárlat, illetve legeltetési tilalom a kihelyezéstől számított 21 napig, ezt az ottani illetékes főállatorvos rendeli el. Ennek célja nem az, hogy a kutyának esetleg baja lesz tőle vagy a szarvasmarhának, ha felveszi, hanem az, hogy ezt a rókák vegyék fel és ők hangolódjanak át. Embernek viszont célszerűen azt javasoljuk, hogyha bárhol találnak ilyet, ne nyúljanak hozzá, ne érintsék meg, mert nem szerencsés dolog. Ha sérült kezükre kerülne, vagy szemükbe fröccsenne akkor mindenképpen orvoshoz kell fordulniuk” – hívta fel a figyelmet Vajda Lajos, a Nébih igazgatóhelyettese.
Komolyan kell venni a legeltetési tilalmat és az ebzárlatot – figyelmeztet az állatvédő. Seres Zoltán szerint a sétáltatásnak egyébként is van etikettje, az állatokat csak a kijelölt helyen szabad elengedni.
„A veszettség vírus halálos. Tehát, hogyha egy olyan állat, ami nincs beoltva veszettség ellen és elkapja a veszettséget, akkor általában a szelíd háziállatok vaddá válnak, agresszívvá válnak, illetve hát ilyen hidrofóbia, víziszony alakul ki náluk. A harmadik szakasz pedig, hogy elpusztul. Olyan állati tetemekhez állatainkat odaengedni tilos, amelyek feltehetően veszettség miatt pusztultak el. Illetve nagyon fontos, hogyha a házi kedvenceinken úgy látjuk, hogy beteg, akkor ne érintkezzünk velük, ugyanis a veszettség akár a nyállal is tud terjedni” – fejtette ki Seres Zoltán, az Orpheus Állatvédő Egyesület elnöke.
November közepétől a vadászok által kilőtt rókákat megvizsgálják, ebből tudják megállapítani, hogy hatásos volt-e az immunizálás. Átlagban a rókák háromnegyede lesz immunis, ami európai szinten is jó aránynak számít.