Megjelent a Human Rights Watch éves jelentése, amiben a Soros-univerzumtól nem túl távol ténykedő NGO a világ egyes országait értékeli, évről évre. Az idei dokumentum elkészítése során természetesen górcső alá vették Magyarországot is, ami ugyebár a jogállamiság, az emberi jogok és a médiaszabadság tekintetében nagyjából 2010 tavaszán óriásit lépett hátra – miközben például
Lengyelországban bármiféle jogalkotás nélkül az októberi választással rögvest előrelépés történt a jogállamiság, a női, továbbá a leszbikus, meleg, biszexuális és transgender emberi jogok tekintetében.
Összességében igen sok az átfedés a tíz évvel ezelőtti dokumentummal.
A hazánkról szóló fejezet már nem ilyen szívderítő. A nyitóképen rögtön tanárok tiltakoznak a státusztörvény ellen és a béremelésért.
Külön alcím jutott a romák szegregációjának, ám a bekezdés igen rövid,
sommásan annyit tartalmaz, hogy 2023-ban is „súlyos probléma” maradt a romák diszkriminációja az egészségügyi ellátásban, az oktatásban és a foglalkoztatásban.
„Bizonyítékként” a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bíróságának egyetlen ítélete szerepel a dokumentumban, amiben a magyar államot elmarasztalták egy iskolai szegregáció áldozatává váló roma fiú ügyében. Aki ráadásul kapott 7000 euró fájdalomdíjat is.
Aztán ott vannak a migránsok és a menekültek – ebben ugyebár 2015 óta folyik jogvita egyes uniós intézményekkel.
Itt ugyancsak a strasbourgi ítészek szerepelnek érvként, illetve az általuk hozott döntések, egész pontosan három, menedékkérőket érintő ügy.
A teljes cikket a Mandiner oldalán olvashatják, IDE KATTINTVA.