Hibás következtetések az IDEA Intézet felmérésében – mutatott rá közösségi oldalán a Pártreferencia. Mint írták, a cég felmérése a Tisza Párt szavazóinak „pártpreferencia-életútjait” igyekezett jobban megismerhetővé tenni. Az IDEA közleményében közzétett adatsorok a 2022-es országgyűlési és a 2024-es EP-választások közötti összefüggéseket akarták bemutatni, ezek alapján azonban téves következtetéseket vontak le a Tisza Párt szavazóiról.
A felmérés adatait alaposabban megvizsgálva jelentős ellentmondásokra bukkanhatunk
– emelték ki.
Ismertették, az IDEA adatai szerint a 2022-es
- Fidesz-szavazók tíz százaléka,
- a baloldali összefogás szavazóinak 47 százaléka szavazott idén a Tiszára,
- a korábbi Mi Hazánk-szavazók körében 18 százalék,
- az MKKP-szavazók körében 42 százalék ez az arány,
- a legutóbbi országgyűlési választáson nem voksolóknak pedig a 16 százaléka lett idén júniusra Tisza-szavazó.
A 2022-es parlamenti választás tényleges eredményeinek felhasználásával az előbbi százalékos arányok alapján kiszámítható, hogy összesen majdnem egymillió-nyolcszázezer szavazónak kellett volna idén június elején a Tiszára voksolnia, ha elfogadjuk az IDEA felmérésének eredményeit – összegezték. A Pártreferencia rámutatott:
Azonban a valóságban mindössze egymillió-háromszáznegyven ezren szavaztak a Tiszára az EP-választáson, ami több mint négyszázezer szavazatnyi különbséget jelent.
Kifejtették, ez az eltérés rendkívül jelentős és arra utal, hogy elmaradt a felmérés „reality check”-je, az eredményeket a kutatók nem vetették össze megfelelően a valós adatokkal.
Mint írták, egy ekkora különbség nem csupán statisztikai hibának tudható be, hanem azt jelzi, hogy szakmai szempontból megkérdőjelezhető az eredmények valóságtartalma.
A teljes cikket a Magyar Nemzet Online-on olvashatják.