Ezúttal is zárt ajtók mögött folyt a tárgyalás. Vita most is volt. Két órán keresztül csak a nemzetbiztonsági bizottság elnöki tisztségéről egyeztettek, ezt az MSZP és a Jobbik is magának kérte. Vona Gábor a szocialisták botrányaival érvelt. „Azt gondolom, hogy a Portik-ügy, a Simon-ügy, a Welsz Tamás-ügy után nem a szokásjogra kéne hivatkozni sem az MSZP-nek, sem a többi frakciónak, hanem egyszerűen arra a társadalmi igényre, hogy egy olyan párt, amelyiket a Fidesz is a kampány során folyamatosan maffiabaloldalnak nevezett, nem vezetheti a nemzetbiztonsági bizottságot Magyarországon” – mondta a Jobbik elnöke.
Az egyeztetés csaknem négy órán át tartott. Összesen tizenöt bizottságról döntöttek, a korábbi ciklusban húsz volt. Így például lesz törvényalkotási, igazságügyi, az oktatást is magában foglaló kulturális és fenntartható fejlődési bizottság is. A tizenötödik az új, aminek vállalkozásfejlesztési bizottság lesz a neve, ehhez tartozik majd a foglalkoztatáspolitika. Tíznek lesz kormánypárti elnöke, ötöt pedig az ellenzék vezet majd. „Az öt ellenzéki bizottsági elnökségi megoszlása a következő: az MSZP adja a nemzetbiztonsági és a költségvetési bizottságot, a Jobbik frakciója a kulturális bizottság és a vállalkozásfejlesztési bizottság elnökét. Az LMP a fenntartható fejlődés bizottságot. A többi helyre a kormánypártok fognak javaslatot tenni” – jelentette ki Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetője.
A szocialisták elégedettek: nyolc alelnöki posztot is kaptak. Az elnök azt mondta: a nemzetbiztonsági bizottságot pedig a szokásjog alapján nem vezetheti más. „Van ebben egyfajta szokásjog, ami mindig arról szólt, hogy a legnagyobb ellenzéki párt aduja a nemzetbiztonsági bizottság elnöki posztját, azon túl, hogy a törvény előírja, hogy ennek mindig ellenzéki képviselőnek kell lenni, így volt ez az elmúlt időszakban is” – mondta Mesterházy Attila.
A testületet valószínűleg továbbra is Molnár Zsolt vezeti majd. A Jobbik alelnöke szerint azért nem bízták rájuk a bizottság vezetését, mert kockázatos lett volna. „Az elmúlt 24 évnek sok olyan fontos, feltáratlan ügye van, amellyel jó lenne tisztába kerülni, és nyilvánvalóan úgy tűnik, hogy erre a fontos helyre a Jobbiknak a jelöltje nem volt kívánatos” – mondta Balczó András.
Az LMP a fenntartható fejlődés bizottságot kapta. „Akkor tudjuk a bolygót, illetve a Kárpát-medence értékeit megőrizni az utódaink számára, ha a fenntarthatósági szempontok a termőföld védelme, a termőföld forgalom, a vízgazdálkodás, tehát egyáltalán az erőforrások védelme, a környezet-egészségügy vagy az élelmiszer-biztonság tekintetében egyaránt érvényesülnek” – fogalmazott Schiffer András, a zöldpárt társelnöke.
A frakcióvezetők személyét egyelőre egyik párt sem árulta el, arról pedig, hogy melyik bizottságnak ki lesz az elnöke, május ötödikén jelentik be hivatalosan a pártok.