Magyarországon is egyre nagyobb veszélyt jelent az adathalászat. Ennek lényege, hogy a csalók telefonon, illetve e-mailben hivatalosnak tűnő mondandóval megtévesztik az ügyfeleket, hogy kicsalják adataikat, vagy rávegyék őket arra, utaljanak pénzt a számlájukra. A Magyar Bankszövetség becslései alapján idén megduplázódhat az ellopott összeg a tavalyihoz képest.
„Magyarországon havonta több, mint 100 adathalászok által elkövetett bűncselekmény válik ismertté hatósági és vállalati statisztikák szerint, de ez a szám feltehetőleg csak töredéke a ténylegesen megtörtént összes csalásnak. Szakértői becslések szerint évente a károsult ügyfelek száma, akár a több ezret is meghaladhatja, akik adathalászat áldozatává válnak” – közölte Sütő Ágnes, a Magyar Bankszövetség kommunikációs igazgatója.
A rendőrség becslései szerint több százmillió forintra rúghat a kiberbűnözők által kicsalt összeg. A lopott pénznek csak a töredékét sikerül visszaszerezni, mivel a nagyját a csalók felélik, vagy más számlákra utalják tovább.
„Előfordult egy harmadik elkövetési forma: különböző közműszolgáltatók nevében hívtak fel sértetteket és tájékoztatták őket arról, hogy több havi lemaradásban vannak a közműszámla kiegyenlítésével és amint ez nagyon rövid időn belül nem kerül kifizetésre, akkor ezeket a közmű szolgáltatásokat ki fogják kapcsolni” – mondta Tánczos Miklós, az Országos Rendőr-főkapitányság rendőr-ezredese.
A Nemzeti Kibervédelmi Intézet vezetője arra hívja fel a figyelmet, hogy a modern technikának köszönhetően az elektronikus adathalászat jelentette fenyegetettség csökkenthető.
„Mindig legyünk gyanakvóak azokkal szemben, akiket nem ismerünk, de mégis megkeresnek minket bármilyen telefonos, elektronikus vagy valamilyen közösségi médiaplatformon. Ha egy mód van rá, és ezt a kezünkben lévő technikai tudás lehetővé teszi, akkor az általunk a személyi számítógépen vagy a telefonon használt böngésző alkalmazásokban lehetőség van úgynevezett adathalász szűrők beállítására” – mondta Bencsik Balázs.
Bencsik Balázs szerint idén a tavalyihoz képest már 30 százalékkal nőtt az adatbűnözések száma.