Martonyi hangsúlyozta: nem mindegy, hogy a sokak által etalonnak tartott amerikai demokrácia hogyan működik, mert ha az emberek ebben kételkedni kezdenek, a demokráciában általában dőlhet meg a hitük. Az adatgyűjtési botrányt azért is jelentősnek tartja a politikus, mivel ezek védelme részben európai uniós hatáskör. Nemzetbiztonsági szempontból pedig Martonyi János szerint a tagállamok hatáskörébe is tartozik, ami történt.
A Der Spiegel német hetilap múlt hét végén írt arról, hogy az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség behatolt az EU belső számítógépes hálózatába is, az ügynököknek pedig így módjuk volt nyílt beszélgetések lehallgatására, valamint dokumentumok és e-mailek olvasására.
Bolívia is tárt karokkal várja Snowdent |
Közben Nicaragua és Venezuela után Bolívia is megadná a menedékjogot az amerikai megfigyelési botrány kiszivárogtatójának. Evo Morales Európának adna választ az őt ért sérelemre Snowden befogadásával. Továbbra is kérdéses, hogy Snowden miként hagyhatná el az egyik moszkvai repülőtér tranzitját – útlevelét ugyanis korábban bevonták, az amerikai hatóságok pedig kérték kiadatását Oroszországtól. |