A parlagfű általában július közepén, augusztus elején virágzik, idén azonban az enyhe tél és a korai tavasz miatt hamarabb kerül a levegőbe az allergiás tüneteket okozó virágpor, amely a növény bimbóin található. A jogszabályok szerint meg kell előzni, hogy a virágbimbó kialakuljon, azaz le kell kaszálni a növényt.
„Június 30-ától akinek a területén virágzó, virágbimbós parlagfüvet talál a hatóság, az számíthat bírságolásra és közérdekű védekezés elrendelésére. Szeretnénk mindenki figyelmét felhívni, akinek ilyen parlagfüves területe van, […], hogy az elkövetkező napokban, hetekben menjen ki, és gondoskodjon a területe mentesítéséről” – mondta a Hír TV-nek Szalkai Gábor, a Földművelésügyi Minisztérium főosztályvezető-helyettese.
Aki nem tartja be az előírást, annál a hatóság kényszerkaszálást rendel el, és növényvédelmi bírságot is kiszab, amely adó módjára behajtható. A bírság összege 15 ezertől 5 millió forintig terjed.
„A bírságot a felső határ irányába kell eltolni, ha a területhez közel van mondjuk egy iskola vagy óvoda, tehát olyan társadalmi rétegeket érint a parlagfűpollen, amelyek vagy nagy számban vannak, vagy érzékenyebbek a pollenre” – magyarázta Jordán László, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal elnökhelyettese.
Tavaly 5600 hektáron találtak parlagfüvet az országban, 4000 hektáron rendelt el kényszerkaszálást a hatóság, és 130 millió forint bírságot szabott ki.