Popovics Katalin egyetlen gyermekét temette el. A 19 éves Roland szerződéses katonaként szolgált Kelet-Ukrajnában. A beregszászi fiatalember volt a háború első magyar áldozata Kárpátalján. Édesanyja elbúcsúzni sem tudott tőle, Rolandot és bajtársait egyik napról a másikra vezényelték Luhanszkba.
Popovics Katalin: Kiment ellenőrizni az autót, két fiatal srác volt benne, nem voltak gyanúsak. Minden volt rajtuk, mellény, sapka, minden izé, és ahogy kérte a papírokat, ahogy nyújtotta a kezét, lövés érte. Rögtön lőttek rá.
Riporter: Tehát ott, az autóban ülők?
Popovics Katalin: Az autóban ülők, igen, és akkor ők nekivágtak a kerítésnek, átmentek, de ott a mieink már nem engedték át őket.
A fiatalember azonnal meghalt. „Feldolgozni nem lehet, ez mindig is így lesz egész életemben, egy fiú. Csak annyi volt a szerencsém, hogy én láttam a fiamat és úgy temettem el, hogy láttam az arcát. Ezeket, meg akiket most hoztak, azokat meg nem lehetett felismerni. Nem lehetett kinyitni a koporsót, mert felrobbantották őket” – tette hozzá Popovics Katalin.
A felrobbantott harckocsit Timoscsuk Mihály vezette. A 27 éves férfi a születésnapján esett el a fronton. „Augusztus 13-án 1987-ben született, és augusztus 13-án 2014-ben este 9 óra 5 perckor megölték őt. Minket értesítettek csak másnap, mert nem volt biztos, mennyi áldozat van ott, és nem voltak biztosak, hogy pont ő az. És másnap, amikor becsengettek, én nem is tudom elmondani szavakkal, mert nincsenek szavak. Hogy mit lehet ilyenkor csinálni, vagy hogy lehet ezt felfogni, nem tudom. Nem tudom maguknak átadni ezt az érzést” – mondta Timoscsuk Natalia, az áldozat testvére.
Ungvárba, Kárpátalja székhelybe több százan menekültek Kelet-Ukrajnából a harcok elől. Ungvár polgármestere szerint Oroszország ugyanazt teszi, amit a náci Németország a második világháború előtt. „Egy új Hitlerrel állunk szemben keleten, akit Putyinnak hívnak, és aki lépésről lépésre ellenőrzi Európát, hogy hogyan reagál. Ha nem állítjuk meg őket, nagyon messzire eljutnak majd” – mondta Viktor Sadej.
Sorkatonákat eddig nem vittek Kárpátaljáról Kelet-Ukrajnába, behívót csak hivatásos katonák, határőrök és rendőrök kaphatnak. A zsold néhány tízezer forint, ennyiért teszik kockára életüket a fronton.