Nemcsak a gólyatáborokban elkövetett erőszak miatt indult vizsgálat az egyetemeken. A Kormányzati Ellenőrzési Hivatal az elmúlt években huszonhét állami felsőoktatási intézmény gazdálkodását ellenőrizte. A jelentés szerint több egyetemen a helyi hallgatói önkormányzatok zsebre dolgoznak. A Nyíregyházi Főiskolán például jutalom, célprémium és kulturális ösztöndíj címén a támogatás 86 százalékát ítélték maguknak a hökös vezetők. A Corvinuson pedig három évig úgy szerveztek rendezvényeket, hogy nem utaltak pénzt az egyetemnek a jegybevételek után. De amikor utaltak, akkor is csak a bevétel tizedét, a többit elrakták. „Pont kint voltunk az egyik egyetemnél helyszíni ellenőrzésen, amikor a hallgatói önkormányzat a soron következő rendezvényére az aulában értékesítette a jegyeket. Ott az ellenőr kollégáim szeme láttára a hallgatói önkormányzat több mint húsz jegyet értékesített úgy, hogy egyetlenegynek a bevételét sem ütötte be a pénztárgépbe” – mondta Bőcz Sándor, a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal kabinetfőnöke.
A bulik mellett saját kényelmükre is ügyeltek a diákvezetők. Évente új számítógépet vettek maguknak – az egyetem pénzén. A Corvinus egykori gazdasági főigazgatója szerint ráadásul még saját bankkártyát is kaptak az egyetemi vagyonhoz. „Sok esetben találkoztam abc-ben való beszerzéssel: két zsemle, három kifli, egy liter tej beszerzése a kincstári kártya terhére. A legextrémebb az volt, amikor egy kondom beszerzésről hoztak számlát” – mondta Rózsás Péter.
Körösparti Péter, a Debreceni Egyetem Hallgatói Önkormányzatának elnöke, a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájának elnöke örök egyetemista. 15 éve jár egyetemre, ötödik diplomáját szerzi. A zsebre tett pénz mellett hivatalosan is jár neki fizetés, HÖOK-ös elnökként kétszer annyi, mint egy tanársegédnek.
– Arányosnak tartja az ön – akkor most már kiderült – 270 ezer forintos havi fizetését?
– Én nem olyan munkát végzek, mint a tanársegéd. Ő oktat, kutat, illetve halad előre a pályáján, nekem pedig olyan napi papírmunka-feladataim vannak, amelyek teljesen más dolgot követelnek meg.
A HÖOK elnökének nem tetszik a Kehi-vizsgálat, így az sem, hogy a hivatal jogszabály-módosítást, központi szabályozást és keményebb kontrollt vezetne be az átláthatóság érdekében, a pénzcsapok elzárásáért.
Törvényben szabályozhatják
Akár törvényben is szabályozná az Emberi Erőforrások Minisztériuma a hallgatói önkormányzatok tagjainak tiszteletdíját – mondta Balog Zoltán. A tárcavezető szerint évek óta súlyos gondok vannak a hallgatói érdekképviseletek működése körül. Balog szerint a törvény véget vethet a hökösök számára az indokolatlanul magas juttatások korszakának. „A felsőoktatási kerekasztalban az egyik legfontosabb terület a hallgatói jogok és a hallgatói kötelességek, felelősségek kérdése. Ebben az érdekképviselet ügyét is megvizsgáljuk, és olyan intézkedéseket fogunk hozni, olyan rendeleteket fogunk módosítani, ha kell, törvényt fogunk benyújtani az Országgyűlés elé, amely az ilyen kiugró, igazságérzetet sértő dolgokat meg fogja akadályozni” – fogalmazott a miniszter.