A Szegedi Tudományegyetemről 400 dolgozót bocsáthatnak el, miközben az egyetem klinikáin már jelenleg is orvos- és nővérhiány van. Mivel sok esetben speciális képzettséget igénylő munkakörről van szó, a rektor szerint az is előfordulhat, hogy bizonyos képzések megszűnnek.
A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemről 200-an mehetnek nyugdíjba. A távozó professzorok egy része speciális, az elitképzést meghatározó kurzus vezetője. Az Eötvös Loránd Tudományegyetemen 78 oktató, kutató és tanár jövője kétséges, további 131 alkalmazottat pedig biztosan elküldenek. A Debreceni Egyetemen pedig több mint száz alkalmazottat érinthet a kötelező nyugdíjazás.
„Az oktatók esetében választaniuk kell, hogy az egyetem alkalmazottai, vagy nyugdíjasok akarnak-e lenni. Ezeknek a nyilatkozatoknak a bekérése folyamatban van. Ez körülbelül 100-120 főt érint. Ezen túlmenően van 30 olyan alkalmazottunk, aki nyugdíjas korú és nem esik ebbe a kategóriába, őket elvileg el kell küldenünk. A kérdés az, hogy hogyan tudjuk őket pótolni, helyettesíteni” - mondta el a Hír TV-nek Fábián István a Debreceni Egyetem rektora.