Szeptembertől már az e-naplót használják az iskolákban, a rendszer fogadtatása azonban nem egyértelműen pozitív. Facebookon külön csoportokba szerveződnek azok, akik szerint a program lassú, átláthatatlan és nem védi a tanulók adatait. A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének korábbi elnöke szerint az iskolák többségének nincs is meg a megfelelő informatikai háttere ahhoz, hogy a tanárok használhassák az e-naplót.
„Azért az elmúlt egy évben én magam többször tartottam arról sajtótájékoztatót, hogy mintegy 100 ezer informatikai eszközt vásároltunk és vittük el az intézményekbe. Én ezt a panelt nem mondanám végig, ha nem szükséges, pontosan azért, mert a helyzet azért főszabály szerint nem ilyen” – mondta Maruzsa Zoltán, köznevelésért felelős helyettes államtitkár.
Még mobilalkalmazással is elérhető a KRÉTA-rendszer – ismertette az oktatásvezető. A Nemzeti Pedagógus Kar elnöke gyakorló igazgató, szerinte a tanárok többsége elfogadja az e-naplót.
„Viszonylag idősebb tantestületről van szó. Körülbelül 65-en vagyunk. 15 ember lelkes volt már az első pillanatban is, 5 az továbbra is morog, a többiek pedig elfogadták, hogy nagyjából ezt kell csinálni” – summázta Horváth Péter.
A Klebelsberg Központ elnöke szerint azok az iskolák, amelyek már régebb óta használják a rendszert már belejöttek az elektronikus adminisztrációba.
„Valóban volt, hogy egy kicsit lassabb volt mondjuk a közép-magyarországi régióban a rendszer, de sehol máshol, hiszen hirtelen nagyon sokan kezdték el használni. Jelen pillanatban teljesen zökkenőmentesen működik, és jóval többet tud a rendszer, mint az összes többi korábbi elektronikus napló összevéve” – mondta Hajnal Gabriella.
Hajnal Gabriella szerint a tanulók adatai biztonságban vannak, ha az első belépés után mindenki megváltoztatja az induló jelszavát. A papírnaplókat még fél évig vezethetik az iskolákban.