Az egy évszázada álló csornai kórház az elmúlt 20 évben többször került nehéz helyzetbe. Először 1995-ben, aztán az előző, szociálliberális kormányok alatt 2007-ben és 2009-ben is majdnem bezárták.
„A 2010-es kormányváltás után sikerült egy fejlődő pályára állnia a Margit Kórháznak. Természetesen ehhez kellett szakmai és finanszírozási támogatás az új kormány részéről, illetve az egészségügyi államtitkárságtól, aminek köszönhetően ez megvalósult. Összességében mindenféle a pályázatnak köszönhetően csak az eltelt három évben közel fél milliárd támogatást kapott a csornai Margit Kórház” – mondta Gyopáros Alpár fideszes országgyűlési képviselő.
Az intézmény most 1,3 milliárd forintból újíthatja fel a 40 éve épült járóbeteg-ellátó részlegét. Ennek állapota annyira leromlott, hogy a jelenlegi létesítmény több helyen beázik és a falak is vizesednek. „750 millió körüli beruházás lesz, ami az építkezésre és a fennmaradó összeg jelentős része főként műszerbeszerzésre szolgál. Hiszen ott tartunk, ahol az egyszeri háztartás is, hogy nagyjából egyszerre kezd minden elromlani. Fel kell szerelni a kardiológiát, fel kell szerelni a gasztroenterológiát” – mondta Winiczai Zoltán, a csornai Margit Kórház igazgató-főorvosa.
A kis kórházak szerepe egyre inkább letisztul a nagy központi intézmények mellett, mondja a GYEMSZI regionális főigazgatója. „Az egynapos sebészetekkel a rehabilitációval, a krónikus ápolással ellátják azokat a funkciókat, amitől a nagy kórházak tevékenysége felgyorsulhat. És gyakorlatilag az utókezeléseket, a korai észleléseket, a prevenciós dolgokat a kis kórházak nagyon korrekten el tudják látni. Én úgy látom, hogy Csornának egyértelműen ez a funkcióváltás göröngyös útja kezd kiegyenesedni” – vélekedett Varga Gábor.
Az építkezés jövőre indul, és az 1200 négyzetméteres modern betegellátótér, valamint a 800 négyzetméteres kiszolgálóterület 2015 végére készül el.