Az egyik budapesti általános iskola történelem óráján volt téma az infláció és a hitel. Egyelőre az iskolák dönthetik el, tartanak-e pénzügyi ismereteket, mint ahogy azt is az intézményekre bízza a kormány: milyen órán és milyen óraszámban tanítják a diákoknak, hogyan kell bánni a pénzzel. „Fontos lenne, hogy eligazodjanak a pénzügyi világ dolgaiban. Ez a válság bebizonyította, hogy olyan családokat érintett – én magam is láttam – ahol, a család művelt és mégis beleszaladtak olyan döntésekbe, amibe nem szaladtak volna bele, ha komolyabb ismereteik lettek volna” – mondta Foki Tamás, a Fazekas Mihály Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium igazgatóhelyettese.
Az Emberi Erőforrások Minisztériumának tervei szerint ezért a jövőben már nem lehetőség, hanem előírás lesz a pénzügyi ismeretek oktatása az iskolákban. Jövőre a nyolcadik osztályosok tantervébe építenék be az új tananyagot, két év múlva pedig a gimnáziumokban is kötelező lesz a pénzügyi kultúra fejlesztése. „Tematikus heteket építenénk be a tanév rendjébe és ezek lennének azok, és ezért fontos, hogy a tanév rendjébe van beépítve, mert ezek nem választhatók, ha beépítjük. Akkor azt mondom, például minden hatodik héten tematikus hét van, és egy ilyen tematikus hét a pénzügyi tudatosság hete” – mondta Pölöskei Gáborné, az EMMI helyettes államtitkára.
A kormány célja az, hogy ne ismétlődjön meg a lakossági devizahitel-eladósodáshoz hasonló pénzügyi válság: azaz az emberek ne kerüljenek nehéz helyzetbe azért, mert nem értik például a pénzügyi kifejezéseket. „A fogyasztót kell felvértezni azokkal az alapismeretekkel, azzal a tudással, hogy kérdezni tudjon, amikor egy pénzügyi termékkel, szolgáltatással szemben találja magát. Jó kérdéseket tudjon feltenni, tudja, mire vigyázzon, megértse a termék lényegét, és olyan (pénzügyi) termékbe bele se menjen, amit nagyon kell magyarázni és amit többszöri magyarázat után sem ért” – mondta Balogh József, a Nemzetgazdasági Minisztérium helyettes államtitkára.
Balogh József hozzátette: a jövőben a kedden elfogadott fair bankokról szóló törvény is védi majd a fogyasztókat a bankokkal szemben. Ebben egyebek közt azt írja elő a kormány, hogy kötelező lesz hét nap gondolkodási időt adniuk a bankoknak az ügyfeleik részére, mielőtt aláírnák a hitelszerződést.