Osztályfőnöki óra a ciszterci rend pécsi gimnáziumában. A diákok a helyi törvényszék, korábbi nevén a Baranya Megyei Bíróság csoportvezetőjét hallgatják az igazságszolgáltatás működéséről.
„Nincs is szükség arra, hogy veretes jogásznyelven tartsuk az előadásokat. Kicsit hiánypótlónak érezzük és tartjuk az állam működésével kapcsolatos és az igazságszolgáltatással kapcsolatos információkat” – fogalmazott Antal Gábor. Úgy gondoljuk, hogy a tananyagban, a kapcsolódó tárgyak anyagaiban nem szerepel, és arra törekszünk, hogy az életkori sajátosságaiknak megfelelő nyelvezettel, érdekesen és színesen adjuk elő a mondandónkat. Úgy tűnik, hogy a fogadókészség megvan ehhez – tette hozzá a Pécsi Törvényszék bírája.
Egy másik, szintén idén indult program a tanúgondozástszolgálja. Bírósági alkalmazott készíti fel őket a tárgyalásra: elmondja nekik, hogy mi vár rájuk, és azt is, hogy miként kell viselkedniük.
– A gyakorlatban ez úgy néz ki, hogy a törvényszéken belül egy bírósági ügyintéző hölgy lesz megbízva a tanúgondozással, és őt vonalas telefonon, illetőleg mobiltelefonon is el lehet érni. Aki otthonos az internet világában, az a bíróság honlapján megtekintheti a tanúgondozással kapcsolatos információkat – közölte Kovács Csaba, a büntetőkollégium vezetője.
A tapasztalatok szerint a büntetőügyek egy része azért húzódik el, mert a tanúk – az idézés ellenére – nem jelennek meg a tárgyalásokon. A program ezen is változtatna.