A szocialisták volt elnöke, az eredetileg diplomatának készülő Mesterházy Attila vetette fel az Országgyűlés külügyi bizottságában, hogy vegyék napirendre az amerikai beutazási tilalom ügyét. „A nemzetbiztonsági bizottság egy aspektusból vizsgálta ezt a kérdést. Fontosnak tartanánk, hogy a külügyi bizottság is foglalkozzon ezzel, hiszen hazánk nemzetközi kapcsolatait, külpolitikáját érinti ez a botrány. Ezért javasoltuk elnök úrnak, hogy kerüljön napirendre ez a kérdés, hiszen egy aktuális témáról van szó” – mondta Mesterházy Attila.
A testület fideszes elnöke szerint a felvetés indokolt, de szerinte érdemben csak akkor lehet tárgyalni a magyar–amerikai viszony alakulásáról, ha a külügyminiszter hazatér a tengerentúlról. Németh Zsolt ezért a jövő héten kér tájékoztatást Szijjártó Pétertől. „Szijjártó Péter külügyminiszternek az amerikai látogatását követően térjünk vissza erre a kérdésre. Akkor talán új információkkal fogunk a tegnapi üléshez, illetve a hétvégi frakcióvezetői szintű egyeztetésekhez, hiszen az is volt már a Külügyminisztériumban” – mondta Németh Zsolt.
A Gyurcsány-párt tüntetést hirdet az adóhivatal elé, amelynek elnöke – hivatalosan nem megerősített, de nem is cáfolt sajtóhírek szerint – szerepel az amerikaiak listáján. Mivel az amerikai törvények tiltják, hogy az érintettek névsorát az Egyesült Államok átadja a magyar kormánynak, a Demokratikus Koalíció a magyar nemzetbiztonsági törvény módosítását kezdeményezi. Az ellenzéki párt előírná a kormánytagoknak és a kormánytisztviselőknek, hogy jelentsék, ha egy ország kitiltotta őket. Vadai Ágnes alelnök szerint az nem volt nemzetbiztonsági kérdés, amikor 2004 nyarán az akkor megpuccsolt Medgyessy Péter miniszterelnök tényként beszélt az SZDSZ korrupciós ügyeiről. „Az Amerikai Egyesült Államok valaha is alkalmazta a 7750-es elnöki proklamációt a Magyar Köztársasággal szemben? Alkalmazta? A Magyar Köztársasággal szemben nem, Orbán Viktor korrupt kormányával szemben igen” – mondta Vadai Ágnes.
Egy másik ellenzéki párt, az Együtt–PM Szövetség szerint a magyar hatóságok kideríthetnék, hogy kiket sújt az amerikai beutazási tilalom. Magyarország és az Egyesült Államok 2008-ban kötött megállapodást a bűncselekmények megelőzéséről, a megállapodásnak pedig az információcsere is része. „A nemzetközi jogsegélyszolgálatról szóló egyezmény, ami alapján a legfőbb ügyész az Amerikai Egyesült Államoktól kikérheti azokat a bizonyítékokat, amelyek alapján beazonosítható, hogy milyen érintett személyek vannak és azonnal a magyar hatóságok megkezdhetik a büntetőjogi eljárást a korrupcióba keveredett tisztségviselők ellen” – mondta Szelényi Zsuzsanna.
A miniszterelnök nem nyilatkozik az ügyben.
Az Egyesült Államok egy 2004-ben hozott elnöki rendelet alapján tagadhatja meg indokolás és jogorvoslat nélkül a beutazást olyan külföldi személyektől, akik az amerikaik szerint bizonyíthatóan érintettek korrupciós ügyben. A tilalom elrendeléséhez bírósági ítélet nem szükséges. A Vadai Ágnes által is emlegetett 7750-es elnöki proklamáció már érvényben volt akkor, amikor Medgyessy Péter az elhíresült kijelentést tette az SZDSZ korrupciós ügyeiről.
Kikre vonatkozik?
Az ügyben megszólalt az amerikai külügy-minisztérium is. Azt a tárca szóvivője sem hajlandó elárulni, mely magyar állampolgárokra vonatkozik a beutazási tilalom. „A 7750-es számú elnöki proklamációt alkalmaztuk bizonyos jelenlegi és korábbi magyar tisztségviselőkkel szemben. Ez felhatalmazást ad a vízum megtagadására olyan jelenlegi vagy volt kormánytisztviselőktől, akik korrupciós ügyek érintettjei. A kilétükről nem nyilatkozunk, ahogy más vízummegvonások esetében sem tettük” – közölte Marie Harf, az USA külügy-minisztériumának szóvivője.
A magyar belügyekbe avatkoznak
A parlament fideszes alelnöke szerint a beutazási engedélyek megvonásával az USA magyar belügyekbe avatkozik. „Az eljárás mód biztos, hogy barátságtalan, és a múltban megfogalmazott kritikák egy része is barátságtalan volt. Olyan belpolitikai kérdésekben nyilvánít véleményt az amerikai nagykövetség, amelyben a világ egyetlenegy országában sem tesz” – mondta Gulyás Gergely.
Segítségre várva
A nemzetközi kormányszóvivő, Kovács Zoltán szerint továbbra is várják a Egyesült Államok segítségét a korrupciógyanús ügyekben, s a magyar hatóságok is dolgoznak.
Évek óta aggódnak Magyarország miatt
Évek óta aggódik a Magyarországi helyzet miatt az Egyesült Államok – legalábbis az ideiglenes budapesti ügyvivő szerint. André Goodfriend az amerikai beutazási tilalom ügyében tartott sajtótájékoztatón hangsúlyozta: azért avatkoztak be, hogy a továbbiakban is szövetséges maradhasson a két ország.
„Nyilatkozatokat tettünk, sokszor beszéltünk erről; egy bizonyos szint után el kell dönteni, hogy hiszünk-e ezekben, hogy többet érnek-e a szavak, és milyen tett követi őket. Eljutottunk oda, hogy elhisszük, hogy ez a gond, és elhisszük, hogy vannak azonosítható emberek, akik korrupt tevékenységet folytatnak. Úgy hiszem, hogy a magyar emberek elhiszik, hogy vannak korrupt emberek. Az már a kormányon múlik, hogy a rendelkezésére álló információk alapján cselekedjen. Mint ahogy rajtunk is múlik, hogy cselekedjünk a rendelkezésünkre álló információk alapján. Most eljött az a pont, amikor megtettük a szükséges lépéseket” – mondta Goodfriend.