Hat méter mélyre merültek a tűzszerészbúvárok, hogy elérjék a Dráva medrét. A 25 centiméter látótávolságú vízben éleslőszerek után kutattak. „Ennek durván 40 méteres az ölőhatása, az ölőhatás az, hogy 40 méteren belül bárki bármilyen sérülést kap, 95 százalékban belehalhat” – mondta Martin László tűzszerészbúvár.
A tűzszerészek egy héten keresztül dolgoztak a partszakasz megtisztításán. „Ezek a lőszerek, gránátok veszélyt jelentenek a mögöttem álló hídra, vagy a kotrás alkalmával a kotróhajóra és a személyzetére, a szabad strandon a fürdőzőkre, illetve ha ezeket a lőszereket a víz elsodorja, még messzebb másokra is” – tette hozzá Martin László.
A partszakaszt 2011 óta folyamatosan tisztítják, de még most is találnak ide sodródott lőszereket. A lőszerek többsége még a második világháború végén kerülhetett a vízbe, amikor egy konvojt támadást ért. „Itt egy fahíd állt a Dráván átívelve, és ezen egy lőszerszállító konvoj haladt át, amit támadás ért, a konvojban lévő autók felrobbantak, és ezekről a szállítmány beesett a vízbe” – mondta Kürti Dezső, a Honvéd Tűzszerész és Hadihajós Ezred alezredese.
Az egyhetes merülést a jövő heti közös magyar–horvát katasztrófavédelmi gyakorlat miatt tartották a barcsi szakaszon.