Üres székek az ellenzéki oldalon. Az Országgyűlés alkotmányügyi bizottságának első őszi ülésére negyedóránként szállingózott be egy-egy jobbikos vagy MSZP-s képviselő.
A szocialisták szakpolitikusa megérkezése után nem sokkal szót is kért. Bárándy Gergely szerint az alaptörvény ötödik módosítása, amely a negyedik módosítás módosítása, a kormány meghátrálását jelzi az Európai Unió előtt. Az alkotmányból kikerül az a szakasz, amely szerint az állam különadót vethet ki, ha az Alkotmánybíróság vagy az Európai Unió Bírósága előre nem látható fizetési kötelezettséget ró a költségvetésre. Hatályon kívül helyezik azt a részt is, amely az ügyek áthelyezésére jogosította fel az Országos Bírósági Hivatal elnökét. Az előterjesztés indokolásában az igazságügyi miniszter maga ismeri el, hogy a módosításokra az uniós bírálatok miatt volt szükség.
– A magát szabadságharcosnak nevező kormány most koppant megint egy óriási nagyot az uniónál, ezeket a rendelkezéseket nem lehetett a továbbiakban fenntartani, úgyhogy az égegyadta világon semmiféle gesztus nincs a kormány részéről. Meg akar úszni néhány kötelezettségszegési eljárást, ezért vonja vissza ezeket az intézkedéseket – fogalmazott Bárándy Gergely.
A Jobbik szerint az Európai Unióval szemben a kormány csak szavakban folytat szabadságharcot. „Van itt egy fal, aminek ha nekimegyünk, akkor odakoppintanak. Hát ez a baj, hogy ezt hagyjuk, nem pedig egy belső jogalkotási folyamatot követünk végig, figyelembe véve az ellenzék véleményét is” – fogalmazott Gyüre Csaba, az alkotmányügyi bizottság jobbikos alelnöke.
Az igazságügyi államtitkár szerint az Európai Bizottság kettős mércét alkalmazott Magyarországgal szemben. „Azt azért kérem, ne vessék a szemünkre, hogy mindvégig kitartottunk amellett, hogy nem lehet ellentétes az uniós joggal az, ami az egyes tagállamokban bevett gyakorlat. Ezért is tekintjük ürügynek ezeket a kérdéseket” – fogalmazott Répássy Róbert.
Uniós elvárásra rögzíti azt is az alaptörvény ötödik módosítása, hogy kampányidőszakban a közmédia, de a kereskedelmi média is adhat politikai reklámot, de a közzétételért pénzt nem kérhet. A módosítás teremti meg a jogalapot a Magyar Nemzeti Bank és a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének összevonására.
A szakbizottság a kormánypárti képviselők szavazataival találta alkalmasnak a parlamenti vitára az alaptörvény ötödik módosítását. Az MSZP nemmel voksolt, a Jobbik tartózkodott a szavazásnál.