A magyar gazdaság teljesítménye nem azért lesz jó, mert az európai teljesítmény megjavul. Akkor is jó lesz, ha nem javul. Ugyanis van nekünk két jól kigondolt, elrejtett és most előszedett erőforrásunk – ezt mondta Orbán Viktor miniszterelnök a Patrióta adott interjújában, ahol megismételte az elmúlt hónapokban többször tett mondatát, miszerint fantasztikus év lesz 2025.
A kijelentés az idei fejlemények, mint a külpiacainkon tapasztalt problémák, a magyar gazdaság nehézségei és vártnál rosszabb GDP-adatok tükrében elsőnek meghökkentőnek tűnik, ám a fundamentumok és a jelenlegi előrejelzések alapján egyáltalán nem tűnik légből kapottnak. A Világgazdaság elmagyarázta, miért nem.
Ahogy a kormányfő az interjúban is kiemelte, jövőre érdemi mérséklődést látunk az állami kamatkiadásokban, ami komoly mozgástérbővülést eredményez a kabinet számára. A 2022-es energiaválság hatására felrobbanó energiaárak először a lakossági rezsiköltségeken, majd az állami kamatkiadások drasztikus növekedésén keresztül jelentősen szűkítették a költségvetés lehetőségeit.
Hiába mérséklődtek az energiaárak már 2023-ban, amelyek akkor 10 milliárd euróval rontották a cserearányokat, olyan mértékű pénzszivattyú indult meg a magyar gazdaságban a jegybank kamatemelései hatására, hogy gyakorlatilag esélye sem volt a kormánynak arra, hogy a gazdasági növekedést bármilyen programon keresztül beindítsa.
Ennek azonban jövőre lényegében vége: az eredményszemléletű kamatkiadások a GDP-arányában számolt idei 4,8 százaléka után 2025-ben már csak 3,8 százalékot tesznek ki. Azaz a jövőre várható bruttó hazai össztermék nagysága alapján (88 ezer milliárd)
közel 900 milliárddal több tud költeni beruházásokra és gazdaságfejlesztésre, mint 2024-ben.
Persze jövőre a költségvetési hiányt is csökkenteni kell 3,7 százalékra, de a legutolsó, novemberi adatok alapján már van olyan jó formában az államkassza, hogy gond nélkül teljesítse a célt, vagy akár előrehozzon bizonyos kiadásokat.
A teljes cikk a Világgazdaság honlapján olvasható.
Fotó: Miniszterelnöki Sajtóiroda / Benko Vivien Cher