Hónapokon keresztül diktatúrának nevezte az ellenzék a koronavírus-járvány hatékony megfékezése érdekében bevezetett rendkívüli jogrendet. Az ellenállást azzal magyarázták, hogy a kormány biztosan nem fogja visszaadni az országgyűlés jogkörét. A miniszterelnök azonban már a törvény elfogadásakor jelezte, hogy csak veszélyhelyzet végéig marad érvényben.
"Azok, akik meggyanúsítanak bennünket, ma mindenfajta hatalommal való visszaéléssel, látni fogják, hogy a veszélyhelyzet végén, amikor önök erről így döntenek, minden jogkört hiánytalanul fogunk visszaadni és akik ma olyanokat mondtak, mint önök, kapnak egy esélyt, hogy bocsánatot kérjenek tőlünk"
- mondta a miniszterelnök.
Az ellenzék azonban nem akar bocsánatot kérni kijelentéseiért. Az LMP szerint az is dolguk, hogy kifejezzék ellenvéleményüket.
A koronavírus-járvány miatt hirdetett veszélyhelyzet megszüntetéséről szóló törvényjavaslatról kedden szavazhatnak a képviselők. A rendkívüli jogrend kérdése már hétfőn téma volt a parlamentben.
"Ha 90 nap után most állítólag a kormány visszavonja ezt a felhatalmazást, nem a parlament, mert az a törvény amit önök benyújtottak az csak rizsa, az egy kamutörvény, már ez a része, az arról szól, hogy felkéri a parlament szeretettel a kormányt hogy szíveskedjék visszavonni a veszélyhelyzetet"
- fogalmazott a DK frakcióvezető-helyettese, Arató Gergely.
A szocialisták elnöke azt kérte számon a kormányon, hogy miért nem tűztek ki határidőt.
"Pár hónappal ezelőtt, amikor a felhatalmazási törvényről szavazott a parlamenti kértünk egyetlen egy gesztust. Kértünk egy határidőt, ha jól emlékszem, július 30-át, június 15-e van, de ezt a gesztust Önök nem adták meg, nem tették meg, és lám ha ezt a gesztust megteszik, akkor nemcsak a törvényről tudunk volna egyhangúlag szavazni, hanem annak visszavonásáról is"
- szólalt fel Tóth Bertalan, az MSZP frakcióvezetője.
Nem lehetett tudni, meddig tart a járvány, ezért döntött úgy a kormány, hogy amint nem lesz indokolt fenntartani a veszélyhelyzetet, eltörlik azt - szögezte le a Fidesz frakcióvezetője.
Kocsis Máté leszögezte: a baloldalnak bocsánatot kellene kérnie mindazért, amit a járványhelyzet idején tett.
A külgazdasági és külügyminiszter leszögezte: bár az ellenzék azt híresztelte a koronavírus törvény megszavazása után, hogy a kormány örökre fenn fogja tartani a rendkívüli jogrendet, annak visszavonását a kormány 90 napon belül beterjesztette.
HírTV