Komolyan veszélyeztetett a főváros legnagyobb idős otthona. A Fővárosi Önkormányzat fenntartásában működő 17. kerületi Pesti Úti Idősek Otthonában április 1-én részleges karantént, másnaptól teljes karantént rendelt el a járványügyi hatóság (a kormányhivatal). Az Operatív Törzs keddi bejelentése szerint eddig 65 embernél igazolták a koronavírus-fertőzést, ebből 52 gondozott és 13 dolgozó. Közülük 15 idős gondozott került kórházba. Ebben az idősek otthonában 525 idős ember él és 196-an dolgoznak ápolóként vagy a kisegítő személyzet tagjaként (összesen tehát 721-en) – írja az origo.hu.
Információink szerint a járványügyi hatóság az idős otthon minden lakójánál és a dolgozóknál is elrendelte a mintavételt, amelynek eredménye a következő napokban lesz meg, továbbá szájmaszkokat és fertőtlenítőszereket szállított ki az idős otthonba, mert a fenntartó Fővárosi Önkormányzat nem gondoskodott róla.
Sőt, úgy tudjuk, a Fővárosi Önkormányzattól személyesen senki nem volt kint az idősotthonban megnézni, mi zajlik ott vagy hogyan tudna segíteni.
Karácsony Gergely főpolgármester sem csinált semmit, annak ellenére sem, hogy a súlyos helyzetről szóló Mandiner- és Origo-cikkek után dühödten szidta az újságírókat. A főpolgármester-helyettesek közül a DK-s Gy. Németh Erzsébethez tartozik a terület , vele az intézményvezető az Origo értesülései szerint egyszer tudott beszélni. Akkor kesztyűt és elhanyagolható mennyiségű maszkot kaptak. Azóta az intézményvezető a főjegyzőt tájékoztatja telefonon, de semmilyen intézkedés nem történik.
A helyzetet súlyosbítja, hogy az intézmény főállású belgyógyásza és a háziorvosa felmondott, egyszerűen nem hajlandó elvégezni a munkáját, nem teszi be a lábát az otthonba.
A kormányhivatalnak határozatban kellett kötelezni a háziorvost munkavégzésre.
A Terézvárosi Önkormányzat által fenntartott Vázsonyi Vilmos Idősek Otthonában is megjelent a koronavírus. Itt 114 gondozott és 29 dolgozó van. Eddig innen öt idős beteget szállítottak kórházba, mindannyiuknál laboratórium igazolta a fertőzést. Három dolgozó otthoni karanténban van, mert jelentkeztek náluk a tünetek. A fertőzött idősek szobatársai saját szobájukban vannak elkülönítve.
Müller Cecília országos tisztifőorvos az elmúlt időszakban többször is beszélt az idős otthonok fenntartóinak és vezetőinek felelősségéről. Az idős otthonok kiemelt kockázatú helyszínek a koronavírus-járványban, egyrészt, mert sokan vannak egy helyen, másrészt, mert lakóik idős, gyakran krónikus beteg emberek, akikre a vírus különösen veszélyes.
Magyar Nemzet/ Origo / Hír TV