Egymás után telnek meg a ládák, a furmintot szüretelik a Tokaj-hegyaljai Bodrogkeresztúron. Ebből a fajtából általában könnyű borokat készítenek. A muskotályt már két hete leszedték - mondja Varkoly Ádám. A fiatal szőlész szerint soha nem volt példa arra, hogy ennyire korán beérjen a szőlő. A gyümölcs érése a májusi hőség miatt az ilyenkor szokásosnál körülbelül egy hónappal előrébb tart.
„Már körülbelül két hete zajlik a szüret Tokaj-Hegyalján. A korai fajtáknak már az utolsó napjaiban járunk. A sárga muskotályt, és a kabar szőlőfajtát már szárazalapként be is gyűjtöttük, és a tegnapi nap folyamán már elkezdtük a száraz furmintoknak is a szüretét. Természetesen nagyon fontos az, hogy a déli fekvésű ültetvényeken akár ilyen 20 mustfokos most már a furmint, más dűlőkben, ahol egy kicsit keleti fekvés vagy egy kicsit nyugati fekvésűek, ott még egy picivel lejjebb, ott ilyen 18 és 19 mustfok között vannak” – mondta.
A borfeldolgozó üzemekben is elkezdték már a munkát. A borászok szerint az idei évjárat mennyiségben és minőségben is kiemelkedő lesz, ahhoz azonban, hogy jó borok szülessenek, a szokásosnál gyorsabban kellett dolgozniuk.
„Ez a rohamos tempó, épp, hogy befejeztük a szőlőnek a munkáit, a forróság, a meleg, a szárazság, nagyon hamar megérlelte a szőlőszemeket, és a szüretnek már a közepén járunk. A pezsgőalapok, száraz bor alapok begyűjtésén már túl vagyunk, félig- meddig. És már a héten nem kizárt, hogy egy-egy melegebb dűlőben, egy-egy táblában akár késői alapanyagot tudunk szüretelni Tokaj-hegyalján. Ez extrém korainak számít. Erre az én munkás életemben még nem volt példa, de hogy az idősebbekkel is beszélgettem, nem találkoztam ennyire különleges évjárattal” – ismertette Bai István, a Hengye borászat főborásza.
A szüret a száraz fajtáknál szeptember végére, az édeseknél október elejére fejeződik be Tokaj-Hegyalján.