28 tudós 7 héten át folyamatosan dolgozik az Argus nevű kutatóhajón. szeptember 27-ig összesen 2400 kilométert tesznek meg 10 országon keresztül a Dunán lefelé haladva, egészen a deltatorkolatig.
Csányi Béla biológus, a Nemzetközi Duna Expedíció vezetője mutatta be az egyik pesti kikötőben állomásozó kutatóhajó fedélzetét, amelyen egyszerre két laboratórium is megtalálható. Itt végzik el a vízzel és az élővilággal kapcsolatos mikroszkópos vizsgálatokat.
A nagy teljesítményű centrifuga 4 óra alatt 5 köbméter vizet képes átcentrifugálni. Az ebből keletkező anyagból meg tudják vizsgálni a Duna vízminőségét. „Ezek mind a veszélyes anyagok. A szerves molekulák kimutatására alkalmas, amelyek toxikusak. Nagyon kis mennyiségben vannak jelen a Dunán” – mondta Csányi Béla.
Az első két Duna-expedíció adatai szerint a folyó vízminősége jelentősen javul. Ez a csökkenő mértékű ipari és mezőgazdasági szennyezésnek és az egyre tökéletesedő víztisztítási módszereknek köszönhető.
A vízi élővilágot is vizsgálják. Erre külön kutatócsoportot hoztak létre. „Számos fokozottan védett és védett fajt sikerült kimutatni, illetve a kétezer jelölőfajt például magyar bucót, német bucót, selymes durbincsot, süllőt. Ennek a módszernek az a lényege, hogy a szabvány szerinti Duna-vizsgálat, nagy folyók vizsgálata eddig kizárólag a part menti sekély vizű területekre korlátozódik. Mi ezzel az elektromos kecével meg tudjuk vizsgálni a mély vízi medreket. Tehát olyan helyeket vizsgálunk, amelyek eddig a Dunán a kutatók számára is teljesen rejtve maradtak” – közölte a Duna-kutató intézet halbiológusa.
Medgyesy Balázs kormánybiztos elmondta: a mostani expedíció kiemelt projektje az unió Duna Régió Stratégiájának. A kutatási eredmények különösen fontosak a térség államainak – így Magyarországnak is. Elsősorban a vízgyűjtő-gazdálkodási tervek fejlesztésében, valamint az aszály és az árvíz elleni védekezésben.
A kutatás eredménye jövőre várható. Akkorra többek között az is kiderül, hogy mennyiben járult hozzá a folyó vízminőségének javulása a fővárosi szakaszon a csepeli szennyvíztisztító átadása következtében. A telep megépülése előtt a XXI. kerület szennyvize biológiai tisztítás nélkül, közvetlenül a Dunába került, rontva ezzel a folyó vízminőségét.