A per tárgya egy svájcifrank-alapú fogyasztásihitel-szerződés volt, amelyben az árfolyam-különbözetet nem tüntették fel költségként, csak a teljes hiteldíjmutató (THM) szerepelt benne. A THM-be azonban beleszámították az árfolyamrést, amit az adós sem vitatott. A hitelfelvevő mégis megtámadta a szerződést a bíróságon. Arra hivatkozott, hogy a jogszabályok szerint az árfolyamrést külön is nevesíteni kellett volna költségként, különben a megállapodás semmis. Első fokon elveszítette a pert, a másodfokú bíróság viszont neki adott igazat közbenső ítéletében. A bank a közbenső ítélet felülvizsgálatát kérte a legfőbb bírói fórumtól.
„A Kúria az árfolyamrést, tehát a deviza vételi és eladási árfolyama közötti különbözetet költségnek tekintette, amelyet a szerződésnek külön, kifejezetten is, tehát túl azon, hogy a THM-ben értékelésre került, külön kifejezetten is tartalmaznia kellett volna” – közölte Wellmann György, a Kúria polgári kollégiumának elnöke.
A Kúria kimondta ugyan a szerződés semmisségét, a döntés mégsem jelenti a devizahiteles ügyfél adós győzelmét.
„Annyiban tért el a Kúria a Fővárosi Ítélőtábla jogerős közbenső ítéletétől, hogy a szerződés semmisségének másként vonta le a jogkövetkezményét. A jogerős ítélet az eredeti állapot helyreállításával kapcsolatos indokolásbeli fejtegetést tartalmazott, a Kúria azonban, ahogy az indokolásban elhangzott, utalva a kialakult bírói gyakorlatra, amely lehetőleg a szerződés érvényessé tételét, a szerződés megmentését célozza, az érvénytelenségi ok kiküszöbölése mellett a szerződés érvényessé nyilvánítása mellett döntött” – mondta Wellmann György.
Az adós jogi képviselője tragédiának nevezte az ítéletet. „Egyik devizahiteles se reménykedjen abban, hogy érdemes pereket indítani a bankok ellen. A Kúria kimondta, hogy az árfolyamrés költség. A törvényben egyértelműen benne van, hogy ha egy költség hiányzik a szerződésből, akkor az a szerződés semmis. A Kúria ehelyett azt az utat választotta, hogy egy olyan szerződést érvényessé nyilvánított, amire egyébként nem lett volna lehetősége” – fogalmazott Lázár Dénes, a felperes ügyvédje.
Az ítélethirdetés után a Kúria Polgári Kollégiumának elnöke sajtótájékoztatót tartott. „A devizahiteles ügyekben a bíróságok nem a bankok ellen vagy mellett, vagy a devizahitelesek ellen vagy mellett döntenek, hanem kizárólag a jogszabályok alapján” – mondta Wellmann György.
Mivel a Kúria elvi döntést hozott, a pernek nincs vége. Az alacsonyabb fokú bíróságnak arról kell döntenie, hogy a bank jogszerűen emelte-e meg időközben a THM-be foglalt árfolyamrést vagy sem. Ha nem, akkor a különbözetet vissza kell térítenie az adósnak.
Dulakodás
Az ítéletet felháborodva fogadták a devizahitelesek különböző érdekképviseletei, akik tiltakozásul a miniszterelnök háza elé vonultak. A környéket a Terrorelhárítási Központ lezárta. A demonstrálók megpróbálták többször is áttörni a rendőrsorfalat, a dulakodásokban volt, aki földre került, de senki nem sérült meg. A tüntetést este fejezték be, miután Orbán Viktor felesége, Lévai Anikó meghallgatta követeléseiket.
„Szerettük volna a miniszterelnök urat megkérdezni, hogy ezzel kapcsolatban mi a véleménye, hogy a Kúria hogy döntött. Szerettük volna elmondani, hogy tegyen meg mindent annak érdekében – és nem árfolyamgátról beszélünk –, tegyen meg annak érdekében mindent, hogy a kilakoltatásokat állítsák le” – mondta Balogh Béla, a Koppány Csoport vezetője.
Cserbenhagyták őket
A Fidesz szerint döntésével a Kúria a devizahitelesek helyett a bankok oldalára állt. A Fidesz kommunikációs igazgatója szerint a határozatnak beláthatatlan pénzügyi következményei lehetnek a devizakárosultakra nézve. Kocsis Máté emlékeztetett rá, a devizacsapdába a Gyurcsány–Bajnai-korszakban kerültek az emberek, a jelenlegi kabinet több intézkedéssel is segítette már a károsultakat.
„A Kúria a mai döntésével a bankok oldalára állt a devizahitelesekkel, a devizakárosultakkal szemben. Ezzel egyidejűleg szeretnénk világossá tenni, hogy számunkra ez a döntés elfogadhatatlan, számunkra ez a döntés felháborító, és joggal érezhetik úgy a devizakárosultak, hogy a magyar igazságszolgáltatás cserbenhagyta őket” – közölte Kocsis Máté.
A szocialisták szerint az Orbán-kormány nem tudta megoldani a devizahitelesek problémáit, sőt a forintárfolyam gyengítésével tovább rontott a helyzetükön. Józsa István frakcióvezető-helyettes a Kúria ítéletét nem kommentálta, azt mondta: a devizahitelesek gondjain a forint erősödése segítene.
A Jobbik szerint is a pénztőke, a multik és a bankok érdekében született a Kúria ítélete, ami szerintük rossz irányba mutat. Z. Kárpát Dániel, a radikális párt képviselője azt mondta: a kormány nem oldotta meg a devizahitelesek helyzetét, az emberek ezért az utcán keresik az igazságukat.