Októberben folytatódik a bizonyítási eljárás az Egri Járásbíróságon a Sneider Tamás Jobbik-pártelnök két fia és négy társa elleni büntetőperben, amit egy Heves megyei cigány család megfélemlítése miatt indítottak. Ezúttal azokat a tanúkat tervezik meghallgatni, akik a korábbi idézésre nem jelentek meg. Az ügyben még idén elsőfokú ítélet születhet.
Az Egri Járási és Nyomozó Ügyészség K. G. első-, Sneider Márk másod-, Sneider Erik harmad-, D. I. negyed-, M. P. ötöd- és K. J. A. hatodrendű vádlottakat többrendbeli folytatólagosan, csoportosan, társtettesként és kényszerítéssel elkövetett közösség tagja elleni erőszak bűntettével, valamint csoportosan elkövetett magánlaksértés bűntettével vádolja.
A vádirat lényege szerint a sorrendben első öt vádlott 2015-ben a radikális Betyársereg tagja volt. Az év januárjában egy internetes oldalon megjelent írás szerint a Heves megyei Szűcs községben élő egyik család tagjai lopják a fát és rabszolgaként tartják a munkásaikat. A cikkben meg nem nevezetteket a környék lakói a cigány kisebbséghez tartozó egyik családdal azonosították. K. G. 2015 februárjában kibérelt a család házának közelében egy ingatlant, ahol a vádlottak – köztük a Jobbik elnökének, Sneider Tamásnak a fiai – rendszeresen összejöttek.
A jellemzően a Betyársereg jelképeit ábrázoló ruházatot viselő vádlottak egészen az év júniusáig Szűcsön voltak, és személyautókból a család lakóházát és a család tagjait is többször a beleegyezésük nélkül fotózták, videózták, valamint szidalmazták, fenyegették őket, és arra is felszólították, hogy költözzenek el a településről. Bemásztak a család udvarára, de az is többször megtörtént, hogy az utcáról bekiabálva fenyegették a lakókat. Egy alkalommal Sneider Márk és társa a család két kiskorú gyermekét a helyi buszmegállótól az otthonukig követte, folyamatosan videózta őket, ami a gyerekekben félelmet keltett.
A vádlottak cselekményei a sértettben és az élettársában olyan mértékű félelmet keltettek, hogy 2016 februárjában elköltöztek a településről. A vádhatóság a hatodrendű vádlott kivételével letöltendő szabadságvesztés kiszabását indítványozta.
A vádlottak tagadták a vádban foglaltakat, vallomásaikban a Betyársereget egy baráti, sportolni vágyó fiatalokból álló társaságként jellemezték, s azt állították: az ingatlant azért bérelték ki, hogy összejöveteleiken kerti sütéseket rendezzenek.
Magyar Nemzet