Az alapítványi iskolának nyolc megyében van telephelye. Több tagintézményben, mivel a pedagógusok nem kaptak fizetést, megszűnt az oktatás, veszélybe került a diákok továbbtanulása. Az intézmény finanszírozását tavaly decemberben függesztette fel a Magyar Államkincstár, mert a lefolytatott vizsgálatok alkalmával számos szabálytalanságot találtak. Az alapítvány a bejelentett 724 helyett mindössze 266 diákját tudta igazolni. „Az ellenőrzés során vizsgált tanügyi dokumentumokban nem a valóságnak megfelelő adatok szerepeltek. A támogatások igénylése, elszámolása valótlan adatokon alapult. Például Csongrád megyében a megkérdezett tanulóknak csak a 10 százaléka nyilatkozta azt, hogy a vizsgált időpontban tanulói jogviszonyban állt az intézménnyel. Amikor jogosulatlan igénybevétel történik, nincs mérlegelési jogkörünk, azonnal fel kell függesztenünk a támogatást” – mondta Rigó Szilveszterné, a Magyar Államkincstár Csongrád Megyei Igazgatóságának igazgatója.
Az alapítvány vezetője ellen hűtlen kezelés miatt már eljárás folyik a Szegedi Törvényszéken, a bíróság januárban elrendelte az előzetes letartóztatását is. A gyanú szerint az alapítvány költségvetéséből finanszírozta luxusutait, és abból újította fel saját ingatlanjait. „A nyomozás különösen nagy vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalás bűntette miatt folyik, ugyanis felmerült annak a gyanúja az alapítvány által működtetett iskolákban, hogy olyan hallgatók után vesznek fel, vettek fel normatív támogatást, akik egyáltalán nem léteztek, illetőleg olyanok után is, akik nem voltak hallgatói ténylegesen az intézmények. Jelen pillanatban mintegy 90 millió forint az a hátrány, ami a költségvetést érte, de mivel a nyomozás kezdeti szakaszában vagyunk, és a bizonyítás folyamatban van, én azt gondolom, hogy ennek a kárösszegnek a pontosítása még meg fog történni a későbbiekben” – fogalmazott Szanka Ferenc, a Csongrád Megyei Főügyészség sajtószóvivője.
A tanulókat a Csongrád Megyei Kormányhivatal máshol helyezte el. „Minden intézmény, amit kijelöltünk, az köteles fogadni ezeket a diákokat. Tehát magyarul egyetlen egy diák sincs abban a helyzetben, hogy ne tudja befejezni a tanulmányait és ne tudjon érettségi vizsgát tenni” – nyilatkozta Juhász Tünde kormánymegbízott.
266 diák elhelyezése azért volt sürgős, mert sokuknak február 15-ig kell jelentkezniük az érettségire.