A hetvenes évek elején, amikor az első lelki elsősegély szolgálatok megjelentek az országban, az öngyilkosságról beszélni még tabunak számított. Mára mindenki tudja, hogy Magyarország az öngyilkosságokról vezetett statisztikák élbolyában szerepel. Évente nagyjából 2500 ember vet véget a saját kezével az életének.
Sokak tekintik utolsó menedéknek a lelki elsősegély telefonvonalakat. Két éve egy központi számon érhetők el ingyenesen, ám az országban működő majd húsz szolgálatnak fizetnie kell a számlát. A Pécsi S.O.S. ÉLET Telefonszolgálat, amely évi 2500 hívást fogad, egy alapítványt hozott létre, ám az oda érkező felajánlásokkal sem tervezhető jó előre a finanszírozás. „Ez nagy probléma, nehéz és eléggé esetleges és bizonytalan az, hogy ez a forrás meddig lesz meg, és milyen százalékban lesz támogatva” – mondta a telefonszolgálat szakmai vezetője.
Ezért szeretnék elérni egy éven belül, hogy a hívások mindkét fél számára díjtalanok legyenek. „Háromoldalú tárgyalások folynak egyrészt a szolgálatok, másrészt az NMHH, harmadrészt a forprofit cégek, tehát akik ezeket a hálózatokat üzemeltetik, és negyedikként ott van a minisztérium, amely a nevével segít” – nyilatkozta az EMMI főosztályvezetője.
Következő lépés pedig az lehet, hogy egy külföldről is hívható számot állítsanak munkába.