Február óta már kormányrendelet kötelezi az élelmiszergyártókat arra, hogy csökkentsék termékeik transzzsírsav-tartalmát. Akkor egy jogszabály miatt, most önként, egymással összefogva vállalkoznak arra a cégek, hogy egészségesebb élelmiszereket gyártanak. Vagyis a jövőben kevesebb só, zsír és szénhidrát felhasználásával készítenek például felvágottat, virslit, margarint vagy jégkrémet. „Az élelmiszeripart nagyon sok támadás éri az elmúlt időszakban, hogy egyedül ő a felelős a civilizációs betegségek elterjedéséért. Azért, hogy nagyon sok az elhízott ember. Mi úgy gondoljuk, hogy van felelősségünk abban, hogy az emberek egészségesen tudjanak étkezni, azonban meg is kell tennünk az ehhez szükséges lépéseket. Viszont szeretnénk felhívni arra a figyelmet, hogy ez önmagában nem elegendő” – fogalmazott Szöllősi Réka, az Élelmiszer-feldolgozók Országos Szövetségének titkára.
A magyar lakosság egészségi állapota rosszabb, mint Európa sok országában. Egy 2009-es felmérés szerint a felnőtt lakosság csaknem kétharmada túlsúlyos. Az elhízás pedig hozzájárulhat a cukorbetegség, a magas vérnyomás, a szívinfarktus vagy egyes daganatos betegségek kialakulásához. „Rengeteg olyan betegség van, ami táplálkozással megelőzhető lenne. Ha nagyon nagy átlagban akarunk számolni, akkor ezt úgy szoktuk megfogalmazni, hogy a nem fertőző betegségek 70 százaléka az egészséges táplálkozással, illetve valamilyen diétatípussal befolyásolható lenne” – szögezte le Kubányi Jolán, a Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének elnöke.
A felhíváshoz húsz cég és szervezet csatlakozott, amelyek azt is vállalták, az aktív, sportos életmódot is népszerűsítik. Az élelmiszergyártók szövetsége évente ellenőrzi majd, hogy a vállalásokból mit teljesítettek a cégek.